Raport stanowi kompleksową analizę najważniejszych zagadnień społeczno-gospodarczych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i jest jednym z najbardziej wpływowych opracowań ekonomicznych w Polsce.
– Ten raport pokazuje, jakie zmiany zachodzą w tej chwili w Europie Środkowo-Wschodniej i jak te szanse wykorzystać. Wnioski z raportu na pewno będą wielokrotnie wykorzystywane podczas paneli na Forum – mówił podczas sesji inauguracyjnej Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum.
Czytaj też:
Zygmunt Berdychowski dla „Wprost”: Polska ma szanse stać się technologicznym liderem
– To raport szczególny, publikowany w 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest success story na skalę Unii Europejskiej jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Ale warto teraz zadać pytania o innowacyjność regionu i perspektywy dalszego rozwoju, o bariery rozwojowe w naszym regionie – dodała Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
– Wchodziliśmy do Unii Europejskiej jako kraje znacznie biedniejsze, a teraz jesteśmy tylko nieco biedniejsi niż kraje „starej” UE. Tempo wzrostu w tych krajach było ponad dwukrotnie wyższe niż w krajach zachodnich, a w Polsce najwyższe. Ale być może te dobre czasy się kończą ze względu na „syndrom krótkowzroczności instytucjonalnej” – mówił dr Piotr Maszczyk z SGH, jeden ze współautorów raportu. Składa się on z kilkunastu rozdziałów, każdy z nich dotyczy innego obszaru gospodarki, a wszystkie będą omawiane podczas Forum.
Wywiad z Jarosławem Muczkiem, Kierownik ds Komunikacji i Relacji Zewnętrznych BASF Polska:
Czytaj też:
Marcin Piątkowski dla „Wprost”: Polska ciągle gra poniżej swoich możliwości
Polacy w fatalnej sytuacji mieszkaniowej
Jeden z nich to luka czynszowa, czyli odsetek gospodarstw domowych które zarabiają za mało, żeby kupić nieruchomość, a za dużo, żeby otrzymać pomoc państwa. – Nie mam tu dobrych informacji: w Polsce luka jest jedna z najwyższych, jesteśmy na 4. miejscu w UE, wynosi 35 proc. I ostatnio wzrosła. Największa luka czynszowa jest wśród gospodarstw domowych wielodzietnych – tu wynosi w Polsce 2/3. Z badań wynika też, że im większa luka czynszowa, tym gorsza jakość życia – podkreślał prof. Adam Czerniak z SGH.
Kolejny problem to ochrona zdrowia, na którą w Polsce wydajemy najmniej w relacji do PKB w całej Unii Europejskiej.
Debaty zdrowotne "Wprost"
Polityce zdrowotnej poświęcone są również debaty organizowane przez Wprost i NewsMed. Pierwszego dnia Forum zorganizowaliśmy w Strefie Wprost trzy z nich:
– Jak zmniejszyć umieralność Polaków z powodu chorób cywilizacyjnych? Skuteczna profilaktyka i leczenie, by uniknąć powikłań.
– Ochrona zdrowia jako warunek konieczny rozwoju gospodarczego i jakości życia Polaków.
– Jak zmniejszyć umieralność Polaków z powodu nowotworów? Profilaktyka, wczesna diagnostyka, leczenie zgodnie ze standardami.
W środę, czyli drugiego dnia Forum, zapraszamy na debatę „Efekt domina: serce-nerki-metabolizm (CRM). Jak poprawić opiekę nad pacjentem i spowolnić progresję współwystępujących chorób?” oraz na „Debatę Oksfordzką”. Jej teza to: „Żeby dogonić Europę Zachodnią pod względem długości życia, musimy więcej pieniędzy przeznaczyć na profilaktykę, niż na leczenie”.. Uczestnicy debaty będą podzieleni na obrońców i przeciwników tezy.
Człowiek Roku 2024 Forum Ekonomicznego
Człowiekiem Roku 2024 Forum Ekonomicznego w Karpaczu został wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W kategorii Firma Roku 2024 nagrodę przyznano Budmieksowi, a w kategorii organizacji pozarządowej – Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Religi w Zabrzu. Nagrody w tych kategoriach zwyczajowo wręczane są podczas wieczornych gali Forum Ekonomicznego.
XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu trwa od 3 do 5 września 2024. Składa się na nie kilkaset paneli. Bierze w nim udział ponad 6 tys. Osób
Czytaj też:
Prof. Mączyńska: Nie udało się uniknąć nieprawidłowości w wykorzystywaniu funduszy UECzytaj też:
Jerzy Buzek: Niemcy zadziwiają się Polską