"Nowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy GK Orlen, w tym może w przyszłości zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku" – napisano w komunikacie. Umowa z Jadranski Naftovod została zawarta na okres trzech lat i przewiduje dostawy ropy naftowej zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie. Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.
Janaf transportuje ropę naftową do rafinerii w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz na Węgry. Firma przechowuje również ropę naftową i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych. Niezależnie od zawartej umowy z Jadranski Naftovod, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu, czytamy dalej.
Aktualnie Unipetrol do swoich rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec systemami Przyjaźń oraz IKL. Łączne moce przerobowe obu czeskich rafinerii wynoszą około 8,7 mln ton ropy naftowej rocznie.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.