PFR to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które proponuje urząd skarbowy. Może to być: PIT-37 – jeśli uzyskaliśmy przychody z zatrudnienia, lub PIT-38 – jeśli uzyskaliśmy przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji).
Oszczędność czasu, mniejsze ryzyko błędów
Ministerstwo Finansów informuje, że PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Jeśli z niego skorzystamy, trzeba sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu. Można je uzupełnić o: ulgi i odliczenia, dane OPP, której chcemy przekazać 1 proc. podatku i dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów.
Resort przekonuje, że dzięki PFR oszczędzamy czas i minimalizujemy ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które możemy popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników.
Jak skorzystać z PFR?
Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do 30 kwietnia 2018 r. System sam umieszcza nasze dane w formularzu, jednak wcześniej trzeba przeprowadzić autoryzację. Na koniec zeznane wysyłane jest drogą elektroniczną, ale PFR umożliwia również odnajdywanie złożonych wcześniej deklaracji.
Czytaj też:
Reklamy piwa tylko po 23? Rząd przyjął projekt nowelizacji