Ten miesiąc był gorszy niż jakikolwiek inny w amerykańskiej historii. Nawet podczas Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1930 tak szybko nie przybywało bezrobotnych.
Ta nowa, ogromna liczba tygodniowych wniosków o zasiłek, pojawiła się, gdy prezydent Donald Trump powiedział, że rozważa plan powolnego wycofywania się z ograniczeń w gospodarce. „Odmrożenie” miałoby już 1 maja.
Ustanowione przez państwo blokady dławią ogromną część kwitnącej jeszcze nie tak dawno gospodarki, wpychając naród w najgorszy kryzys od czasów Wielkiego Kryzysu.
W ciągu miesiąca przybyło 22 milionów bezrobotnych! Czy tylko tylu? Według ekonomistów liczba ta, mimo że ogromna, nie przedstawia stanu faktycznego. Stanowe urzędy ds. bezrobocia nadal przetwarzają kolejne wnioski, których miliony spłynęły tylko w ostatnim tygodniu.
– Oznacza to, że czeka nas dwucyfrowa stopa bezrobocia – powiedziała ekonomistka Julia Coronado
– Rynek pracy jest oczywiście bardzo, bardzo ważny i pokazuje nam, co dzieje się w gospodarce – powiedział NBC News Jay Bryson, pełniący obowiązki głównego ekonomisty w banku Wells Fargo. – A pogrążą się ona w kryzysie w niespotykanym tempie.
Ekonomiści badają cotygodniowe liczby i czekają na oficjalne dane rządu federalnego. Jednocześnie wiedzą, że trwa kryzys w służbie zdrowia i nie wiedzą, kiedy skończą się obostrzenia w gospodarce. Nie potrafią więc prognozować.
– Domyślam się, że stopa bezrobocia wynosi już prawdopodobnie ponad 10 procent, może 13 lub 14 procent – powiedział Joel Prakken, główny ekonomista ds. USA w brytyjskiej firmie IHS Markit, zajmującej się dostarczaniem informacji przedsiębiorcom. – Myślę, że dzień, którego Trump naprawdę się boi, to 8 maja.
W ten piątek rząd federalny opublikuje dane o bezrobociu za kwiecień, a ekonomiści są zgodni, że będzie to bardzo ponury dzień. Liczba 22 milionów może być znacznie wyższa.
Amerykanie masowo zgłaszają się do urzędów także dlatego, że pakiet pomocy federalnej, znany jako CARES Act, wart jest aż 2,2 biliona dolarów. Został znacznie poszerzony także na wypadek bezrobocia. Niektóre stany uchyliły wymaganie dotyczące poszukiwania pracy na nieokreślony czas. CARES Act może więc zapewnić bezrobotnym jakiekolwiek pieniądze.
Czytaj też:
Podatek od „małpek”, cukru i energetyków radykalnie zwiększy bezrobocie?Czytaj też:
Blisko 640 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Ministerstwo Finansów podało dane