Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia.
Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.
Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia. Próbki do badań zostały pobrane w miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach.
Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków z najmniejszą liczbą znalezionych bakterii
Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii jest niekwestionowanym liderem zestawienia pod kątem czystości. Na podium najczystszych miast znalazły się również Bydgoszcz (2340 bakterii) oraz Kraków (2440 bakterii). Pozostałe pozycje w zestawieniu zajęły kolejno Białystok (2616 bakterii), Lublin (3120 bakterii), Wrocław (4570 bakterii), Warszawa (5340 bakterii).
O miano czystej przestrzeni publicznej nie mogą pretendować takie miasta jak Gdańsk (8294 bakterii), Katowice (9590 bakterii) oraz Poznań (14620 bakterii), ponieważ to właśnie w tych miastach liczba znalezionych bakterii okazała się być największa.
Bankomaty brudne wszędzie. Najbardziej w Warszawie
Bankomaty należą do jednych z tych obiektów w przestrzeni miejskiej, z których korzysta bardzo wiele osób, a co z tym związane, stanowią skupisko drobnoustrojów, które dodatkowo mogą się przenosić. Badania mikrobiologiczne pokazały, które polskie miasta posiadają najczystsze bankomaty, a które najbrudniejsze pod kątem liczby znalezionych bakterii.
Mieszkańcy Gdańska mają powody do zadowolenia – w ich mieście wykryto najmniejszą liczbę bakterii na bankomatach (44), co może świadczyć o tym, że w tym mieście bankomaty są dezynfekowane stosunkowo najczęściej. Na podium znalazły się również takie miasta jak Łódź (200 bakterii) i Bydgoszcz (240 bakterii). Na niektórych spośród wszystkich przebadanych bankomatów znaleziono pleśń oraz grzyby, które jak wiadomo mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Za ścisłą czołówką Top 3 zestawienia znalazły się miasta, w których liczba bakterii na bankomatach była wyższa minimum dwukrotnie. Na czwartej pozycji uplasował się Białystok (400 bakterii), na piątej Kraków (500 bakterii), na szóstej Lublin (900 bakterii), a na siódmej Wrocław (1500 bakterii).
Największą liczbę bakterii znaleziono w następujących miastach: Katowice (2000 bakterii), Poznań (2500 bakterii) i Warszawa (3000 bakterii), w której odnotowano największą liczbę drobnoustrojów.
Komunikacja publiczna gorsza od bankomatów
Powyższe dane mogą szokować, chociaż jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie przebadane powierzchnie i wyciągniemy średnią okazuje się, że bankomaty zajęły trzecie miejsce pod kątem czystości miejsc w przestrzeni miejskiej (średnia liczba bakterii: 1128). Brudniejszymi miejscami od samych bankomatów okazały się komunikacja publiczna (średnia liczba bakterii: 1409) oraz dworce kolejowe (średnia liczba bakterii: 1804).
Dodatkowe badania jakościowe przeprowadzone na zebranych próbkach pozwoliły zidentyfikować m. in. Enterococcus faecalis – (paciorkowiec kałowy) który jest bakterią wywołującą zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej oraz Acinetobacter lwoffii– rodzaj bakterii względnie chorobotwórczej mogącej wywoływać zakażenia szpitalne (zapalenie płuc, skóry, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego). Wchodzi w skład mikroflory fizjologicznej skóry i śluzówki jamy nosowo-gardłowej.
Galerie handlowe i ich brud
Jeśli chodzi o galerie handlowe, to najczystsze naukowcy znaleźli w Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi. W drugiej połowie rankingu znalazły się takie polskie miasta jak Warszawa (340), Białystok (400) czy Poznań (600 bakterii). Taki sam wynik jak Katowice (1000 bakterii) osiągnął Lublin. Te dwa miasta znalazły się na końcu stawki.
Łódź, Poznań i Katowice z najczystszymi sklepami w Polsce
W ścisłej czołówce miast, w których znaleziono najmniejszą liczbę bakterii na wózkach sklepowych, znalazły się: Poznań (20 bakterii), Katowice (60 bakterii), i Łódź (180 bakterii). Jednym z powodów znalezienia się tych miast na wysokich pozycjach jest z pewnością częsta dezynfekcja wózków sklepowych.
Poza podium znalazły się miasta, w których liczba bakterii przekroczyła 200: Wrocław (260 bakterii), Kraków (400), Warszawa (500 bakterii), Lublin (500 bakterii), Bydgoszcz (660 bakterii), Białystok (1000 bakterii). Najmniej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Gdańska (2500 bakterii).
Średnia liczba bakterii znaleziona na przebadanych wózkach sklepowych wynosi 608, co w rankingu najbrudniejszych powierzchni daje 3 pozycję – gorszy wynik mają tylko dworce kolejowe oraz komunikacja miejsca.
Najwięcej bakterii w komunikacji miejskiej znajduje się w Poznaniu i we Wrocławiu
Zgodnie z wynikami badań mikrobiologicznych pasażerowie komunikacji miejskiej w Łodzi mogą liczyć na najlepsze warunki pod kątem czystości (tylko 30 znalezionych bakterii). Stosunkowo dobrym wynikiem może poszczycić się Kraków (40 bakterii), który zajął drugą pozycję pod kątem czystości. Na trzecim miejscu znalazł się Lublin z wynikiem znacznie odbiegającym od poprzednich miast (300 bakterii). Warto wspomnieć, że na poręczy w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy znaleziono m. in. Citrobacter braakii – bakterię, która może wywołać sepsę u osób z obniżoną odpornością.
Niechlubny tytuł najbrudniejszej komunikacji w Polsce odnotował Poznań, który z wynikiem 5000 bakterii zajął ostatnią pozycję. Przedostatnią pozycję z wynikiem 2500 bakterii zajął z kolei Wrocław, który odnotował taką samą ilość znalezionych bakterii jak Katowice, ale biorąc pod uwagę inne kategorie oraz ogólne wyniki to właśnie Wrocław odnotował niższą pozycję.
Czytaj też:
Wirus jest wszędzie. Pamiętaj o codziennej dezynfekcji przedmiotów domu