„Po publikacji czerwcowych danych nasz scenariusz inflacyjny na ten rok pozostaje bez zmian, a spadek inflacji postępuje w tempie bliskim naszych pierwotnych założeń jeszcze z początku roku. Inflacja w drugiej połowie 2023 r. dalej będzie się obniżać, szczególnie kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa będzie również spadać, ale w niższym tempie. Na jednocyfrowe terytorium inflacji CPI na pewno wejdziemy we wrześniu, choć nie zdziwimy się, gdy stanie się to już w sierpniu. Na koniec 2023 r. inflacja obniży się poniżej 7,5 proc. r/r” – czytamy w „Makrokompasie” Pekao.
Inflacja spada
Miesiąc temu Pekao prognozowało, że inflacja CPI na koniec roku obniży się w pobliże 8 proc. w ujęciu rocznym. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka wyniosła w czerwcu 11,5 proc. rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w czerwcu, po raz drugi z rzędu.
Przypomnijmy, że inflacja w maju wyniosła 13 proc., w kwietniu było to 14,7 proc., zaś w marcu 16,1 proc. Z kolei w lutym odnotowano rekordowe 18,4 proc.
Stopy procentowe
W czwartek zakończyło się dwudniowe, ostatnie przed wakacjami posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z oczekiwaniami gremium po raz kolejny zdecydowało o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
W związku z tym poziom stóp procentowych kształtuje się na następującym poziomie:
-
stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
-
stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
-
stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
-
stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
Czytaj też:
Nie odczuwamy spadku inflacji. Ekspert wyjaśnia, że to nie ceny spadają, ale dynamika ich wzrostuCzytaj też:
Kiedy decyzja ws. przedłużenia wakacji kredytowych? Wiceminister wskazuje termin