Po raz pierwszy od dziesięcioleci w stolicy Arabii Saudyjskiej otwarto sklep monopolowy. Posunięcie to jest następstwem wieloletnich spekulacji na temat tego, czy książę koronny Mohammed bin Salman zezwoliłby na wyjątki od zakazu spożywania alkoholu obowiązującego w konserwatywnym królestwie, realizując ambitny program mający na celu rozwój kraju jako regionalnego centrum handlu, finansów i turystyki.
Alkohol w krajach arabskich
Inne państwa Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie, od kilku lat zezwalają niemuzułmanom na spożywanie alkoholu w hotelach i licencjonowanych restauracjach.
Jednak otwarcie sklepu następuje w momencie, gdy według doniesień Riyad stara się zaostrzyć nadzór misji dyplomatycznych nad importem alkoholu, i nie jest jasne, czy posunięcie to stanowi krok w kierunku dalszych zmian w przepisach regulujących sprzedaż alkoholu.
Arab News, będący własnością wspieranej przez państwo Saudi Research and Media Group, poinformował w tym miesiącu, że Riyad wprowadza regulacje mające na celu „ograniczenie niekontrolowanego importu ... specjalnych towarów i alkoholi w przesyłkach dyplomatycznych”, próbując położyć kres „niewłaściwej wymianie” towarów w królestwie.
Ambasady w Arabii Saudyjskiej, np. w USA, mają sklepy, w których sprzedają alkohol swoim dyplomatom, natomiast saszetki dyplomatyczne można przewozić przez granicę bez konieczności napotykania normalnych procedur prawnych. Oznacza to, że dyplomaci mogli w kraju pić i oferować napoje saudyjskim gościom na imprezach, gdzie alkohol jest swobodnie dostępny. Istnieje również dobrze prosperujący czarny rynek alkoholu.
Ograniczenia sprzedaży
Wydaje się, że nowy sklep, na który zezwolił rząd, ma na celu wprowadzenie większej regulacji w zakresie dyplomatycznej podaży alkoholu. Do sklepu alkoholowego w dzielnicy dyplomatycznej Riyadu będą mogli wejść wyłącznie dyplomaci, którzy zostali zarejestrowani, zgodnie z „wytycznymi dotyczącymi sklepów” opublikowanymi przez „Financial Times” i będą musieli skorzystać ze specjalnej aplikacji do weryfikacji tożsamości i dokonywania zakupów.
Wstęp będzie „ściśle ograniczony do niemuzułmanów”, fotografowanie będzie zabronione, a telefony komórkowe muszą być zabezpieczone w specjalnych torbach, gdy klienci będą w sklepie – czytamy w wytycznych.
Czytaj też:
Ataki Huti. Dwa razy mniej ropy trafia do EuropyCzytaj też:
Tania ropa i słaby dolar nadzieją dla polskiej inflacji? Ekspert wyjaśnia