Brudne, przestarzałe, wiecznie opóźnione. Taką łatkę jeszcze do niedawna miały pociągi PKP Intercity. O klimatyzacji, gniazdkach czy wagonie restauracyjnym można było zapomnieć. Mało kto, poza zdeklarowanymi fanami kolei, wybierał taką opcję podróży na weekend, dłuższy urlop czy w sprawach służbowych. Komfort podróży daleko odbiegał od tego, który oferowały pociągi na zachodzie Europy. Szczęśliwie, w tej kwestii Polska poczyniła duże postępy i ludzie to doceniają.
Tymczasem, jak podaje rynek-kolejowy.pl, w lipcu i sierpniu 2024 r. PKP Intercity przewiozło 23.2 mln pasażerów. To o 15 proc. więcej niż w 2023 r. i o 25 proc. więcej niż w 2022 r.
Czytaj też:
W tych pociągach PKP Intercity napijesz się kawy z automatu. Lista jest uboga
Czy lubimy jeździć pociągami PKP Intercity?
Sondaż SW Research dla "Wprost" mówi jasno. Usługi oferowane przez kolej na długich trasach są pozytywnie przyjmowane przez większość respondentów. Na pytanie: "Jak ocenia Pan/Pani podróżowanie pociągami PKP Intercity?" odpowiedzi były następujące:
a) Dobrze – 56.1 proc
b) Źle – 8.1 proc.
c) Nie jeżdżę pociągami PKP Intercity – 35.9 proc.
Z tych odpowiedzi jasno wynika, że wśród podróżujących pociągami zdecydowana większość chwali sobie usługi narodowego przewoźnika, który w ciągu ostatniej dekady poczynił olbrzymi postęp, by oferować ludziom po prostu komfortowe przejazdy. Tylko i aż.
Z badania wynika, że pozytywnie PKP Intercity oceniają w podobnym stopniu kobiety (54 proc.) i mężczyźni (58.5 proc.) Największy odsetek pozytywnych odpowiedzi jest wśród osób w wieku 35-49 lat (63 proc.) i do 24 lat (60.3 proc.) Respondenci w wieku 25-34 dobrze wypowiedzieli się w liczbie 59.1 proc. Nieco bardziej sceptyczni, choć i tak pozytywnie nastawieni są najstarsi (powyżej 50 lat). Prawie dokładnie połowa (49.9 proc.) oceniła kolej dobrze. Wśród tej grupy wiekowej największy odsetek odpowiedział, że nie jeździ pociągami w ogóle (45.6 proc.) Może to wskazywać na przyzwyczajenia, jakie ta grupa wiekowa wyrobiła sobie przez lata odnośnie transportu. Jeżdżą samochodami, bo kolej przez lata była po prostu nieatrakcyjna.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.