Blisko 10 tysięcy osób uczestniczy w tegorocznej 14. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMŚP), zarówno osobiście w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, jak i online. To o jedną trzecią więcej niż rok temu, co dowodzi wzrastającego zainteresowania wydarzeniem.
Duch przedsiębiorczości w Katowicach
– Cieszymy się, że możemy ponownie gościć w Katowicach, by omówić kluczowe kwestie gospodarcze Polski, Europy i świata. Małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą rynek pracy i zapewniają innowacje, a w samych Katowicach mamy ponad 50 tysięcy firm MŚP, dających pracę ponad 100 tysiącom osób – mówił prezydent miasta, dr Marcin Krupa.
Do jego słów odniósł się wojewoda śląski Marek Wójcik, zaznaczając, że MŚP odgrywają kluczową rolę w gospodarce i rynku pracy, szybko reagując na bieżące zmiany.
Strategia biznesowa potrzebna natychmiast
Tomasz Zjawiony, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, apelował o stworzenie solidnej strategii rozwoju biznesu, która wesprze polskie przedsiębiorstwa.
– Potrzebujemy współpracy z instytucjami, które oferują wsparcie, a nie tylko nakładają nowe regulacje. Stwórzmy warunki, aby polski biznes mógł konkurować na arenie międzynarodowej – mówił.
20 lat na rynku UE
W panelu „Nowe możliwości na rynku pracy 20 lat po przystąpieniu Polski do UE” Mario Nava, dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, poinformował, że polskie firmy stanowią aż 10% europejskich beneficjentów funduszy na rozwój kompetencji pracowników. Prof. Jerzy Buzek dodał, że Polska przeszła transformację z kraju emigrantów na kraj imigrantów, co stawia nowe wyzwania przed rynkiem pracy.
– W Polsce obecnie jest pracy w brud. Brakuje pracowników przez co przedsiębiorcy się martwią. Odpowiedzią na to wyzwanie może być nie tylko sztuczna inteligencja, ale także polityka migracyjna, która jest bardzo związana z rynkiem pracy – powiedział były premier.
Technologia a zatrudnienie
W kontekście roli sztucznej inteligencji na rynku pracy, Li Andersson z Parlamentu Europejskiego zauważyła, że to sposób wykorzystania technologii decyduje o jej wpływie. W dyskusji nad wdrożeniem AI do pracy wzięli udział m.in. dr Błażej Mądrzycki oraz Piotr Kamiński, którzy zgodzili się, że sztuczna inteligencja wspiera pracowników i może przeciwdziałać niedoborom na rynku pracy.
– Historia uczy nas, że żadna technologia nie jest zła albo dobra. To sposób w jaki jej używamy może być zły lub dobry. Dla przykładu: kopalnie były bardzo niebezpiecznymi i trudnymi miejscami pracy. Maszyny i technologia przejęły zadania, które stanowiły ryzyko dla ludzi. To samo jest dotyczy sztucznej inteligencji – ważne jest jak jej będziemy używać i jakie zasady ustalimy – mówiła Li Andersson.
Podpisane porozumienia
Kongres przyniósł dwa ważne porozumienia: współpracę przy zatrudnianiu uchodźców i migrantów, którą zadeklarowali m.in. przedstawiciel ONZ ds. Uchodźców oraz dyrektor Caritas Polska, oraz Memorandum of Understanding między Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach a Indyjską Organizacją Handlu Gospodarczego, które ma na celu zacieśnienie więzi gospodarczych Polski i Indii.
W uroczystości udział wzięli kluczowi przedstawiciele, w tym Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach i Wiceprezes KIG, Dr Asif Iqbal- Prezes IETO, Ms Krinal, specjalista ds. stosunków międzynarodowych na rynkach azjatyckich, Mr. Mohanlal- Counsellor (Commerce) & Head of Chancery, Embassy of India w Warszawie oraz Kinga Gajewska, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki oraz Przewodnicząca Polsko-Indyjskiego Parlamentarnego Zespołu Bilateralnego.
Czytaj też:
Międzynarodowy biznes małych firm. „Potrzeba lokalnych kontaktów”Czytaj też:
Młodzi polscy naukowcy z dofinansowaniem na badania nowych terapii nowotworów