Chińska administracja celna ogłosiła decyzję o zakazie importu przeżuwaczy oraz produktów odzwierzęcych z Polski i Chorwacji. Jest to odpowiedź na zgłoszenie przez te kraje do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) wystąpienia ognisk choroby niebieskiego języka. Zakaz wszedł w życie 9 grudnia 2024 roku.
Zakaz importu produktów od przeżuwaczy
Zgodnie z komunikatem chińskich władz celnych, zakaz obejmuje zarówno bezpośredni, jak i pośredni import przeżuwaczy oraz produktów pochodzenia odzwierzęcego, które mogą być potencjalnym źródłem rozprzestrzeniania choroby. Dotyczy to zarówno produktów nieprzetworzonych, jak i przetworzonych, które nadal mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.
Ponadto odpady zwierzęce i roślinne oraz gnojowica pochodzące z Polski i Chorwacji muszą być poddane dezynfekcji pod nadzorem chińskich służb celnych. Ich składowanie wymaga specjalnego zezwolenia.
Powód zakazu – choroba niebieskiego języka
Decyzja Chin wynika z raportów dotyczących choroby niebieskiego języka, zgłoszonych przez Chorwację i Polskę do WOAH. Na terenie Chorwacji odnotowano przypadki choroby w trzech żupaniach, natomiast w Polsce pierwsze ognisko tej choroby stwierdzono 22 listopada 2024 roku w gospodarstwie hodującym bydło mięsne w powiecie wołowskim na Dolnym Śląsku.
Kolejne przypadki choroby potwierdzono na początku grudnia w gospodarstwie mlecznym w powiecie pyrzyckim w województwie zachodniopomorskim. Choroba dotyka przeżuwaczy, takich jak bydło i owce, zarówno hodowlane, jak i dzikie. Przenosi się za pośrednictwem owadów zwanych kuczmanami.
Brak zagrożenia dla ludzi i mięsa
Chociaż choroba niebieskiego języka jest groźna dla zwierząt, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Produkty pochodzenia odzwierzęcego, takie jak mięso, mleko, skóry czy wełna, nie są objęte żadnymi restrykcjami, ponieważ nie stanowią źródła infekcji.
To nie pierwszy przypadek ograniczeń nałożonych przez Chiny na polskie produkty rolno-spożywcze. We wrześniu 2024 roku chińskie służby wprowadziły zakaz importu produktów drobiowych z Polski w związku z wykryciem wysoce zjadliwej odmiany ptasiej grypy H5N1.