Podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Schmid wyjaśniła, że Skarb Państwa posiada udziały w 13 podmiotach branży turystycznej. Pięć z nich to jednoosobowe spółki SP; w kolejnych czterech resort ma pakiety większościowe, a udziały mniejszościowe w pozostałych czterech podmiotach.
Schmid poinformowała, że "spółki turystyczne mają różną kondycję finansową". Niektóre z nich - jak podkreśliła - są w złej sytuacji i dlatego ich prywatyzacja jest nieunikniona.
Na liście spółek objętych prywatyzacją znajdą się: Gliwicka Agencja Turystyczna, Instytut Turystyki, Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych "Kraków", Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach, Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Mieszkaniowych w Olsztynie, Przedsiębiorstwo Hotelarskie Kujawy - Zajazd Polski we Włocławku, Polskie Tatry w Zakopanem, Przedsiębiorstwo Turystyczno-Handlowe Trybunalskie w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Sportowo- Rekreacyjne Piękna Góra w Gołdapi, Wars w Warszawie, Przedsiębiorstwo Turystyczne Mazur-Tourist w Olsztynie, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Marina Hotele w Szczecinie.
Na koniec 2007 roku spółki te osiągnęły łączne przychody ze sprzedaży na poziomie 115 mln zł. W tym czasie zatrudniały 1508 osób.
Prywatyzacja spółek turystycznych - jak wyjaśniła Schmid - ma polegać na zbyciu akcji i udziałów lub na nieodpłatnym ich przekazaniu gminom i samorządom.
ab, pap