Deklarację ogłoszono na rozpoczętym w sobotę w Szanghaju IV Forum Wymiany Gospodarczej, Handlowej i Kulturalnej w Rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan reprezentowany jest na spotkaniu przez przewodniczącego rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT) Wu Poh-hsiunga i honorowego przewodniczącego KMT Lien Chana.
"Jeśli dojdzie do dalszego pogorszenia sytuacji ekonomicznej na świecie i Tajwan zwróci się o pomoc w przezwyciężaniu kłopotów gospodarczych, Chiny gotowe są zaoferować wszelką pomoc" - oświadczył w Szanghaju kierujący delegacją ChRL na rozmowach Jia Qinglin (Dzia Ć'hing-lin) - czwarta w kolejności najważniejsza osobistość w chińskiej partii KPCh.
W ostatnim czasie doszło do widocznego ocieplenia w stosunkach tajwańsko-chińskich. Chiny i Tajwan m.in. zainaugurowały w ostatni poniedziałek pierwsze od 60 lat regularne bezpośrednie połączenia lotnicze, morskie i pocztowe. Uruchomione zostaną regularne czarterowe rejsy, łączące wyspę z Chinami. Takich lotów ma być 108 tygodniowo. Oprócz lotów pasażerskich, co tydzień ma odbywać się 60 bezpośrednich lotów samolotów transportowych. W transporcie morskim dla nowych połączeń otwarto 11 tajwańskich portów i 63 porty w Chinach.
Pekin tradycyjnie uważa Tajwan za swą zbuntowaną prowincję - podobnie jak rząd w Tajpej uważa się za jedyne legalne władze całych Chin a Tajwan - za jedną z chińskich prowincji.pap, keb