"W tym czasie zgodnie z planem przeprowadzane będą przeglądy i modernizacje instalacji rafineryjnych. Zatrzymane zostaną wszystkie podstawowe instalacje technologiczne. (...) Pomimo tego sprzedaż produktów ropopochodnych będzie trwała bez przerwy" - powiedział.
Zdaniem rzecznika, termin przestoju nie jest przypadkowy.
"Wynika zarówno z uwarunkowań rynkowych, technologicznych i atmosferycznych. Termin jest tak zaplanowany, że w tym czasie wykonane zostaną wszystkie prace niezbędne do przeprowadzenia integracji obecnego układu technologicznego rafinerii z powstającymi instalacjami w ramach Programu 10+. Ich wykonanie pozwoli w przyszłości płynnie włączać do ruchu kolejne wybudowane obiekty bez konieczności przerywania normalnej produkcji. Zgodnie z harmonogramem Programu 10+ po zakończeniu remontu postojowego nastąpi uruchamianie instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS)" - powiedział Zachowicz. Wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos Marek Sokołowski podkreślił, że jest to ostatni postój całej rafinerii.
"Po uruchomieniu drugiego ciągu instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej, budowanej w ramach 10+, nie będzie już zatrzymywany w całości przerób ropy. Przewiduje się w trakcie postoju wykonanie blisko 200 podłączeń w istniejący system rurociągów procesowych" - powiedział.
Podczas okresowej przerwy w pracy rafinerii m.in. oczyszczone zostaną układy i elementy instalacji technologicznych, wymienione katalizatory w reaktorach, wyremontowane oraz wymienione wyeksploatowane wyposażenia instalacji. Odbędą się także przeglądy systemów sterowania i zabezpieczeń.
Sokołowski przypomniał, że 12 lat temu remont postojowy trwał 52 dni; podczas kolejnych przerw w latach 2002 i 2005 postoje skrócono odpowiednio do 48 i 47 dni.
Obecny remont przygotowywał przez ostatnie półtora roku zespół blisko 90 osób. Przeprowadzi go około 1,5 tys. osób z ponad 20 firm. Remont będzie kosztował 78 mln zł.
W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstają nowe instalacje, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 proc., z 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Pierwsze instalacje wybudowane w ramach Programu 10+ zostaną uruchomione późną wiosną tego roku.
pap, keb