W Warszawie działa ok. 25 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które rocznie mają 4 tys. słuchaczy. Oprócz typowych wykładów i seminariów, seniorzy mogą m.in. poznać podstawy informatyki. Coraz bogatszą ofertę dla seniorów mają także poszczególne dzielnice miasta, np. Śródmieście od 2007 r. organizuje w Pałacu Młodzieży zajęcia z malarstwa, tańca, muzyki, ceramiki, w których co roku uczestniczy około tysiąca chętnych. Miasto finansuje też program "Senior - starszy, sprawniejszy", obejmujący m.in. zajęcia rekreacyjno-sportowe na 19 pływalniach oraz w 23 salach i halach sportowych. W tym roku korzysta z niego ponad 2 tys. osób.
Emerycie - wsiądź do autobusu
- Stołeczny Ratusz oferuje osobom powyżej 65. roku życia bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, z których co roku korzysta ponad 70 tys. warszawiaków. Systematycznie likwidowane są także bariery komunikacyjne - od początku tej kadencji samorządu przybyło ok. 500 nowych, niskopodłogowych autobusów, a w 2010 r. - przybędzie 186 kolejnych niskopodłogowych tramwajów - powiedział Paszyński.
Geriatryczne tsunamiJak powiedział przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób starszych senator Mieczysław Augustyn, Polska jest jednym z 20 krajów świata o najstarszym społeczeństwie, a w niedalekiej przyszłości największe polskie miasta czeka "geriatryczne tsunami". Senator podkreślił, że w 2010 r. w wiek emerytalny wkroczą pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego. - Trzeba wykorzystać kapitał intelektualny tych osób i włączyć je w życie społeczeństwa, w tym w życie samorządów, m.in. przez tworzenie rad seniorów przy radach gmin - dodał. Jego zdaniem, jest to niezwykle ważne, ponieważ ponad połowa seniorów deklaruje niepokój o swoją przyszłość.
280 tysięcy emerytów
W Warszawie mieszka prawie 700 tys. osób powyżej 50. roku życia, w tym ponad 200 tys. w wieku 65-79 lat i prawie 80 tys. powyżej 80. roku życia. Najwięcej seniorów mieszka w centrum miasta - w Śródmieściu, na Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie, Woli i Bielanach. W ciągu kilku najbliższych lat wiek emerytalny osiągną mieszkańcy osiedli budowanych w latach 70-tych - m.in. na Ursynowie i Bemowie.
PAP, arb