Gest i ściema
W ocenie wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha, taka zmiana to "gest PO wobec duchowieństwa" oraz jedna z nielicznych dotrzymanych obietnic Platformy. W ocenie eurodeputowanej Sojuszu Joanny Senyszyn, Święto Trzech Króli ma niewielkie znaczenie w religii katolickiej. Jak argumentowała, bardziej zrozumiałe byłoby wprowadzenie dnia wolnego od pracy w Triduum Paschalne. Przypomniała jednocześnie, że Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy w czasach stalinizmu.Wiceszef klubu Lewicy Ryszard Zbrzyzny nazwał nowelizację "wielką ściemą" i zwrócił uwagę, że zlikwidowano możliwość odbierania w innym terminie dni ustawowo wolnych od pracy przypadających w sobotę. Zwrócił też uwagę, że zmiany te są inicjatywą PO, a nie przedstawicieli świata pracy i zostały przegłosowane pomimo negatywnych opinii związków zawodowych i organizacji pracodawców. W jego ocenie, nowelizacja ta zaszkodzi pracownikom i polskiej gospodarce.
"To szkodliwe"
PKPP Lewiatan sprzeciwia się, by Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. - W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzenie rozwiązań ograniczających działalność gospodarczą i wpływy budżetowe jest szkodliwe - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Konfederację.
Zdaniem członków Lewiatana, Polska jest krajem na dorobku i powinna "wykorzystać obecną przewagę ekonomiczną nad innymi państwami, a nie wprowadzać kolejny dzień wolny od pracy." - Dodatkowy dzień wolny z tytułu święta oznacza zakaz pracy w placówkach handlowych - przypomina Lewiatan. Zdaniem organizacji, w sektorze handlu każdy dodatkowy dzień, szczególnie weekendowy, to mniejszy przychód o ok. 1,5 mld złotych.
"Wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczną sprzedaż dóbr i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o ponad 4,2 mld złotych. Przy tym wielkość ta dotyczy wyłącznie podmiotów, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników. W związku ze zmniejszeniem wartości produkcji oraz zysków przedsiębiorstw szacujemy zmniejszenie wpływów budżetowych z podatków CIT oraz VAT łącznie o ok. 370 mln zł" - czytamy w oświadczeniu Lewiatana.
zew, PAP