Szef Biura Prasowego NBP Przemysław Kuk poinformował, że od listopada Polacy znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach wymieniają stare złote na nowe. W oddziale warszawskim banku centralnego dokonano ok. 350 operacji wymiany o łącznej wartości około 50 tys. złotych, podczas gdy w poprzednich miesiącach dokonywano średnio 100-200 operacji o łącznej wartości ok. 20 tys. zł. - Do oddziału w Szczecinie zgłosiła się para, która brała ślub na początku lat 90-tych. Po prawie dwudziestu latach małżeństwo odnalazło zagubiony prezent ślubny - kopertę, w której były 3 mln starych złotych. Z kolei kobieta z Opola podczas porządkowania strychu trafiła na banknoty o dzisiejszej wartości około 100 zł. Stare złote odnajdują się w szafach, za obrazami, w piwnicach - opowiada Kuk.
Polacy wymieniają nie tylko banknoty, ale też stare monety. Na przykład do oddziału warszawskiego zgłosił się mężczyzna z ważącą kilkadziesiąt kilogramów walizką posegregowanego bilonu, z kolei oddział wrocławski od początku listopada przyjął ok. 400 kg monet. - Większe zainteresowanie wymianą pieniędzy pokrywa się z prowadzoną od listopada akcją "Wymieńmy się". Zgodnie z nią stare złote można zamienić na nowe albo przekazać Caritas na akcję "Skrzydła" i w ten sposób pomóc potrzebującym dzieciom - powiedział Kuk. Zgromadzone przez Caritas pieniądze bank centralny wymieni na nowe złote. Uzyskana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi. Kuk dodał, że NBP przygotował darmową aplikację na I-Phona, która pozwala zapoznać się z historią denominacji i zawierającą przeglądarkę starych banknotów. Zdaniem Kuka aplikacja jest jednym z bestsellerów w sklepie Apple'a, zajmuje 13 miejsce pod względem najpopularniejszych darmowych aplikacji na I-Phona.
Denominację złotego przeprowadzono 1 stycznia 1995 r. Jeden nowy złoty zastąpił wtedy 10 tys. starych złotych. Starymi złotymi można było się posługiwać do końca 1996 r. Potem wycofano je z obiegu.pap, ps