Buzek zapowiedział, że Europę czeka kilka działań krótkoterminowych i w dłuższej perspektywie. Do pierwszych zaliczył działania wobec Grecji - odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć obciążenia Grecji i obciążyć sektor prywatny, dokapitalizowanie banków i stworzenie zapory ogniowej zabezpieczającej przed rozprzestrzenianiem się kryzysu. Według Buzka w średniej perspektywie potrzebne są działania zmierzające do poszukiwania rozwiązań, które sprawią, że kryzys się nie powtórzy. - Chcemy przeciwdziałać zastygnięciu rynków i zastygnięciu gospodarki na obecnym poziomie - podkreślił.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ocenił, że bez reformy rynku pracy i reformy systemu emerytalnego Europie będzie się trudno w przyszłości rozwijać. Zwieńczeniem średnioterminowych działań - zdaniem Buzka - może być stworzenie rządu gospodarczego w UE. Rząd gospodarczy powinien mieć kontrolę Parlamentu Europejskiego, a nośnikiem tych decyzji powinna być Komisja Europejska. - Ważne, by przy tej okazji nie podzielić się na Europę dwóch prędkości - zaznaczył Buzek. Dodał, że kolejną ważną kwestią będzie zmiana traktatu i kolejny skok integracyjny UE - stworzenie prawdziwej unii gospodarczej.
Taką samą opinię wyraził premier Francji Francois Fillon przebywający z wizytą w Seulu. Europa zmierza "zdecydowanie w stronę utworzenia rządu gospodarczego strefy euro" w następstwie kryzysu zadłużeniowego, który ujawnił "przeoczenia unii monetarnej". - Strefa euro właśnie przechodzi najpoważniejszy kryzys w swej historii. Kryzys ujawnił przeoczenia naszej unii monetarnej - dodał szef francuskiego rządu występując w Izbie handlu francusko-koreańskiego w stolicy Korei Płd. Premier Francji zapewniał jednocześnie, że chociaż "obecnie przed Europą stoi nowe wyzwanie, to tak jak w przeszłości przezwycięży ona przeciwności i wyjdzie z kryzysu wzmocniona".
PAP, arb