W pierwszy i drugi dzień Wielkanocy większość sklepów będzie zamknięta. Zakaz pracy w tych placówkach dotyczy jednak pracowników, nie obejmuje natomiast właścicieli sklepów i osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia.
Wyliczenie świąt, podczas których praca w placówkach handlowych jest niedozwolona, znajduje się w ustawie o dniach wolnych od pracy. Są to m.in. pierwszy i drugi dzień świąt wielkanocnych. Dużo trudności nastręcza określenie definicji placówki handlowej - powiedział Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy. Wskazał, że przepisy kodeksu pracy nie określają tego pojęcia. Należy jednak przyjąć - zdaniem Wojciechowskiego - że definicja placówki handlowej obejmuje wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa - zarówno hurtowa, jak i detaliczna.
Praca w święta jest niedozwolona w placówkach handlowych bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów - przypomniał Piotr Wojciechowski. Wyjątek dotyczy tzw. jednostek użyteczności publicznej, które ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności mogą być otwarte. Są to m.in. stacje benzynowe, apteki, sklepy na lotniskach (zarówno krajowych, jak i międzynarodowych), a nawet kwiaciarnie - dodał Wojciechowski, wskazując na art. 151[9a] par. 3 kodeksu pracy.
Zakaz pracy w tych placówkach dotyczy jednak pracowników, nie obejmuje on natomiast osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umów zlecenia - wyjaśnił ekspert.
ja, PAP