KNF podała, że "jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Raiffeisen–Landesbanken–Holding GmbH z Austrii, za pośrednictwem Raiffeisen Bank International AG z Austrii i Raiffeisen Bank Polska SA, akcji Polbank EFG SA w liczbie powodującej przekroczenie 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu". "Oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła w szczególności pod uwagę plan działalności banku oraz złożone przez inwestora zobowiązania" - napisano w komunikacie KNF.
Wyjaśniono, że zobowiązania te dotyczą ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, w zakresie m.in. ewentualnego wsparcia kapitałowego, polityki dywidendowej, oraz wprowadzenia akcji połączonego banku do obrotu na rynku regulowanym GPW nie później niż do dnia 30 czerwca 2016 r. (z płynnością utrzymywaną na poziomie, co najmniej 15 proc.). Z kolei akcje Raiffeisen Bank International AG miałyby być wprowadzone do notowań na GPW do 30 czerwca 2018 r., a jeżeli byłoby to niemożliwe, nastąpiłoby zwiększenie płynności akcji Raiffeisen Bank Polska do co najmniej 25 proc.
Komisja poinformowała, że nie znalazła podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Private Financial Holdings Limited z Bermudów, za pośrednictwem EFG Eurobank Ergasias SA z Grecji, akcji Raiffeisen Bank Polska SA w liczbie powodującej przekroczenie 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, nie powodującej jednak przekroczenia 20 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.
Podczas posiedzenia KNF nałożyła na Polski Związek Motorowy Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group karę w wysokości 300 tys. złotych za naruszenie obowiązków informacyjnych wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Natomiast karę w wysokości 150 tys. zł za "niewykonanie obowiązku informacyjnego spółki publicznej" nałożono na spółkę Apator. W komunikacie wskazano, że firma nie przekazała - w ciągu 24 godzin - do publicznej wiadomości, KNF i spółce prowadzącej rynek regulowany, informacji poufnej o zawieraniu przez spółkę i jej spółki zależne w latach 2008 – 2009 terminowych transakcji walutowych. Tymczasem według KNF transakcje te niosły ryzyko znacznej straty.
is, PAP