Z badania wynika, że 36 proc. Polaków sytuację gospodarczą kraju ocenia jako przeciętną. Zdaniem 35 proc. badanych jest ona zła, a tylko 23 proc. określiło jej stan jako dobry. Eksperci z CBOS wskazali, że nasze oceny stanu gospodarki są korzystne na tle Słowacji i Węgier.
Sytuację gospodarczą w swoim kraju negatywnie postrzega bowiem dwie trzecie Słowaków (67 proc.) i blisko trzy czwarte (73 proc.) Węgrów. Tylko bardzo niewielki odsetek respondentów na Słowacji i na Węgrzech wyraża o niej dobrą opinię (odpowiednio pięć proc. i jeden proc.).
- Odkąd prowadzimy porównania, czyli od przełomu lat 2009/2010, nastroje ekonomiczne obserwowane w Polsce są lepsze niż u naszych południowych sąsiadów i na Węgrzech. Z zestawień wynika, że sytuacja na Węgrzech wyraźnie pogorszyła się w połowie 2010 roku i nadal postrzegana jest krytycznie przez większość społeczeństwa - stwierdzili eksperci CBOS w piątkowym komunikacie.
Dodali, że w porównaniu z początkiem bieżącego roku poziom niezadowolenia ze stanu gospodarki na Węgrzech zmniejszył się. Podobnie jest na Słowacji, gdzie w ciągu ostatniego półrocza ubyło osób niekorzystnie oceniających sytuację ekonomiczną swojego kraju.
Jeśli chodzi o prognozy na najbliższe miesiące, 47 proc. Polaków wyraża przekonanie, że sytuacja gospodarcza kraju w ciągu najbliższego roku nie ulegnie zmianie, a 29 proc. obawia się jej pogorszenia. Z kolei 44 proc. Słowaków i 48 proc. Węgrów przewiduje pogorszenie sytuacji gospodarczej.
Respondenci byli też pytani o ocenę swojej sytuacji materialnej. Dobrze ją oceniało 41 proc. Polaków, a 43 proc. określało ją jako przeciętną. Wśród Słowaków 50 proc. respondentów deklarowało, że ich sytuacja nie jest ani dobra, ani zła, a pozostali byli z niej na ogół niezadowoleni. Sytuacja materialna Węgrów jest wyraźnie gorsza. Aż 51 proc. z nich oceniło ją negatywnie, a 40 proc. jako przeciętną. Natomiast zaledwie 8 proc. Węgrów jest zadowolonych z poziomu swojego życia.
65 proc. Polaków twierdzi, iż sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych nie zmieni się w ciągu najbliższego roku. Tak samo wskazało 53 proc. Słowaków i 44 proc. Węgrów. O poprawie sytuacji mówiło 15 proc. Polaków, 12 proc. Słowaków i 8 proc. Węgrów. Przyszłą sytuację finansową negatywnie oceniło 20 proc. Polaków, 26 proc. Słowaków i 44 proc. Węgrów.
CBOS wraz z partnerami z Węgier (TÁRKI) i Słowacji (FOCUS) od kilku lat prowadzi badania porównawcze. Dotyczą one oceny sytuacji ekonomicznej kraju i gospodarstw domowych oraz przewidywań na najbliższy rok. W Polsce sondaż przeprowadzono w dniach 5–12 lipca na grupie 960 respondentów; na Słowacji w dniach 3–10 lipca br. na grupie 1026 osób, a na Węgrzech między 12 a 17 lipca br. na grupie 999 osób.mp, pap