Europa walczy z frankami
Pod koniec ubiegłego tygodnia rumuńscy frankowicze wygrali przed sądem w Bukareszcie w sprawie niedozwolonych klauzul zawartych w umowach kredytowych. Sąd uznał, że metody naliczania odsetek proponowane przez kredytodawcę są nieważne i pozbawione mocy prawnej. OTP Bank, największy węgierski bank, działający również na rynku rumuńskim, musi dokonać zmian we wszystkich umowach kredytowych. W Rumunii to pierwszy tak poważny sukces w obronie praw klientów banków. Dwa tygodnie temu w Hiszpanii również zapadł bezprecedensowy wyrok. Tamtejszy sąd najwyższy rozpatrywał sprawę kredytobiorców, którzy zadłużyli się na 700 tys. euro w dwóch walutach: jenach i frankach. Sąd orzekł, że to, co zaproponował bank, wcale nie było kredytem, a jedynie ryzykownym instrumentem pochodnym, bo wysokość zobowiązania klientów zależała od wartości innego instrumentu. W tym wypadku kursu waluty obcej. Francuzi prowadzą dochodzenie, które ma ustalić, czy dział finansów osobistych BNP Paribas wprowadził w błąd tysiące klientów, udzielając im kredytów we frankach szwajcarskich. W Polsce wciąż nie możemy się doczekać jednego skutecznego rozwiązania sprawy kredytów frankowych. W szwajcarskiej walucie jest zadłużonych ponad pół miliona Polaków.
Niemieckie przyspieszenie
TRZY LATA WCZEŚNIEJ, NI Ż PLANOWANO, NIEMIECKI VOLKSWAGEN WYPRZEDZIŁ JAPOŃSKĄ TOYOTĘ w wyścigu o globalną dominację na rynku motoryzacyjnym. W pierwszym półroczu tego roku Niemcy z VW wyprodukowali 5,04 mln samochodów. Toyota o 20 tys. sztuk mniej. Volkswagen umiejętnie wykorzystał poprawę na europejskim rynku samochodów, odrabiając w ten sposób straty poniesione w Chinach, gdzie przez pogorszenie sytuacji gospodarczej rynek zaczął się kurczyć. Największe zarobki Volkswagena płyną z marek luksusowych. W ciągu pierwszego półrocza zysk Audi wzrósł o 7,4 proc., do 2,9 mld euro. Świetnie radzi sobie też marka Porsche, której zysk w tym samym okresie poszybował o 21 proc. – do 1,7 mld euro.
Plus TYGODNIA
Myśliwce w trójwymiarze
OLSZTYŃSKA FIRMA ZORTRAX BĘDZIE POMAGAŁA POLSKIM ZAKŁADOM LOTNI- CZYM w przystosowaniu naszych myśliwców do wymogów NATO. Producent drukarek 3D stworzy trójwymiarowe prototypy niektórych części do samolotów myśliwskich Su-22 i MiG-29 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu, że do myśliwców najpierw będą wstawiane prototypy, a dopiero później gotowe części, uda się uniknąć pomyłek przy montażu. Polskie samoloty trzeba zmodernizować, żeby współgrały z maszynami innych producentów, współpracujących w ramach NATO. O Zortraksie zrobiło się głośno na początku tego roku, kiedy amerykański gigant Dell zamówił w olsztyńskiej firmie 5 tys. drukarek 3D.
Minus TYGODNIA
Strata Szwajcara
50,1 MLD FRANKÓW – NA TAKIM MINUSIE PIERWSZE PÓŁROCZE TEGO ROKU ZAKOŃCZYŁ SZWAJCARSKI BANK NARODOWY.
SNB w tarapaty wpadł na własne życzenie, po tym jak 15 stycznia tego roku przestał bronić kursu franka. Po uwolnieniu helwecka waluta umocniła się o kilkanaście procent względem innych walut, co doprowadziło do spadku wyceny zagranicznych rezerw wyrażonych właśnie we franku. Styczniowa decyzja SNB dała też w kość szwajcarskiemu eksportowi, który od tamtej pory skurczył się o 2,6 proc. Branża turystyczna narzeka z kolei na brak turystów i wpływów ze sprzedaży usług.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.