Punkt dotyczący zmian w składzie zarządu płockiej spółki, miał być ostatnim w porządku obrad.
Jacek Walczykowski został powołany na stanowisko prezesa PKN Orlen 28 lipca. Zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Wróbla, który podał się wtedy do dymisji.
Do trybu wyboru Walczykowskiego zastrzeżenia zgłaszał Skarb Państwa, ponieważ wcześniej nie znalazł się on na liście kandydatów na szefa płockiego koncernu, przedstawionej przez firmę doradczą Korn/Ferry.
Według źródła PAP związanego z branżą paliwową, możliwe jest także odłożenie w czasie ostatecznej decyzji w sprawie prezesury Jacka Walczykowskiego.
"Możliwe są różne scenariusze, w tym takie, że rada może faktycznie odwołać Walczykowskiego z zarządu, może też pozostawić go w zarządzie, ale pozbawić stanowiska prezesa i wreszcie może zgodzić się na pełnienie przez niego funkcji szefa koncernu pod warunkiem uzyskania od niego gwarancji lojalności wobec Skarbu Państwa, który poprzez radę właściwie w pełni kontroluje spółkę"- powiedział rozmówca PAP.
Obecnie zarząd PKN Orlen liczy sześć osób. W jego skład wchodzi prezes - Jacek Walczykowski, czterech wiceprezesów - Janusz Wiśniewski, Jacek Strzelecki, Andrzej Macenowicz i Sławomir Golonka oraz jeden członek - Krzysztof Kluzek.
Zgodnie ze statutem PKN Orlen, zarząd spółki może liczyć od pięciu do dziewięciu osób. Kadencja zarządu trwa trzy lata, jednak w każdej chwili, przed upływem kadencji prezes, wiceprezesi i członkowie, a nawet cały zarząd mogą być odwołani.
Chociaż zarząd, w tym prezesa, wiceprezesów i członków powołuje i odwołuje rada nadzorcza, to w przypadku jednego członka zarządu decyzję rada podejmuje na wniosek Skarbu Państwa - zapis statutu spółki w tej kwestii zastrzega, iż regulacja ta obowiązuje do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki.
Tryb zmian personalnych w Radzie Nadzorczej PKN Orlen może być kwestionowany. W czwartek zależna od Kulczyk Holding spółka Bengodi Finance złożyła pozew sądowy, w którym domaga się stwierdzenia nieważności uchwał powołujących Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula do Rady Nadzorczej PKN Orlen. Obaj zostali powołani do rady nadzorczej 8 sierpnia. Wtedy też akcjonariusze PKN Orlen, dzięki głosom Skarbu Państwa i Otwartych Funduszy Emerytalnych wymienili większość członków rady, odwołując m.in. jej przewodniczącego Jana Wagę, prezesa Kulczyk Holding.
Ministerstwo Skarbu poinformowało w piątkowym komunikacie, że jest w posiadaniu opinii prawnych potwierdzających, iż powołanie Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula w skład rady nadzorczej PKN Orlen nie narusza przepisów prawa.
ss, pap