Amerykanie przedstawili Polsce plan budowy sześciu reaktorów jądrowych, które miałyby zasilić pierwszą polską elektrownię atomową. Tak zwany Concept Execution Report został przekazany minister Annie Moskwie przez ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego i prezesa polskiego oddziału Westinghouse podczas konferencji, która rozpoczęła się dziś o 9 rano.
Polska elektrownia atomowa. USA składają ofertę
Potwierdziły się nieoficjalne informacje „Rzeczpospolitej” o tym,że podczas spotkania przekazano jednak nie tylko plan budowy, ale także konkretną ofertę współpracy w ramach polskiego projektu pierwszej elektrowni atomowej. Westinghouse od dłuższego czasu był wskazywany jako jeden z trzech partnerów, z którymi rząd rozważa współpracę przy budowie. Poza amerykanami oferty złożyli jeszcze Francuzi z EDF i Koreańczycy z KHNP.
– Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania – powiedziała na spotkaniu sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.
– Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę – powiedziała minister Anna Moskwa.
Od dłuższego czasu mówiono jednak, że współpraca z USA jest najbardziej prawdopodobna. Dość otwarcie mówili o tym także przedstawiciele polskiego rządu. Atmosfera nieco ochłodziła się jednak przez problemy z koncesją dla stacji TVN, która należała wtedy do amerykańskiego Discovery.
Pierwsze reaktory mają ruszyć w 2033 roku
Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej pierwsze reaktory w Polsce mają ruszyć w 2033 roku. Elektrownia ma stanąć w miejscowości Kopalino w województwie pomorskim. Amerykanie oferują technologie firmy Westinhouse, czyli reaktory AP1000. Na początku mają to być bloki o mocy 1-1,6 GW. Po 2-3 latach powstaną kolejne, a ostateczna moc elektrowni ma sięgnąć 9 GW.
Czytaj też:
Polska elektrownia atomowa. Koreańczycy gotowi spełnić wymagania polskiego rządu