Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wskazano nie tylko wykonawcę, ale także preferowaną lokalizację.
Elektrownia jądrowa. Wykonawca i lokalizacja już oficjalnie
Od dłuższego czasu przedstawiciele rządu mówili o preferowanej lokalizacji budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ta informacja nie jest więc zaskoczeniem. Rada Ministrów przyjęło bowiem, że siłownia powstanie w Lubiatowie w nadmorskiej gminie Kopalino.
Zgodnie z poniedziałkową zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego i kolejnymi potwierdzeniami ze strony ministrów zaangażowanych w negocjacje, poznaliśmy także wykonawcę elektrowni. Technologię oraz część finansowania dla inwestycji dostarczy amerykański koncern Westinghouse.
„Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear” – napisał premier na swoim profilu na Twitterze po – jak zaznaczył – zakończeniu owocnych rozmów z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz do spraw energii Jennifer Granholm.
„Silny sojusz polsko – amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Dziękuję ambasadzie amerykańskiej w Polsce za współpracę” – podkreślił szef polskiego rządu. Polityk PiS zapowiedział, że projektem uchwały w tej sprawie rząd zajmie się na posiedzeniu 2 listopada.
„Wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa” – czytamy w projekcie uchwały.
Czytaj też:
Dwie elektrownie jądrowe powstaną jednocześnie? Sasin o „równoległym projekcie biznesowym”Czytaj też:
Elektrownia jądrowa w Polsce szansą dla naszych firm. Faworyci przeprowadzili ponad 500 rozmów