W środę 8 września Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw, które pozwolą na realizację pomysłów zawartych w Polskim Ładzie. Rząd w trakcie posiedzenia przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pod tymi dwiema nowelami kryje się już wcześniej zapowiadane rozwiązanie: dopuszczenie, by w Polsce można było budować domy do 70 m2 bez zezwolenia.
Jak przekonywał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, procedura w sprawie budowy takiego domu do 70 m2 ma być bardzo uproszczona. – Tak jak zapowiadaliśmy, bez konieczności posiadania książki budowy, zatrudniania kierownika budowy, tylko na zgłoszenie, bez konieczności pozyskania zezwolenia tam, gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, a tam, gdzie go nie ma – bardzo szybka, uproszczona procedura do 21 dni na uzyskanie warunków zabudowy – mówił.
Czytaj też:
Rada Ministrów przyjęła reformę podatkową w ramach Polskiego Ładu. Premier o szczegółach
Domy do 70 m2 bez zezwolenia. Co zakładają projekty przyjęte przez rząd?
Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy w skrócie podsumowało, jakie są główne założenia planowanych zmian:
- Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
- Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m2. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.
- Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy – do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
- Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:
- – planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
- – przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
- – dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.
Taka budowa domu do 70m2 będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o planach rozpoczęcia robót budowalnych.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czytaj też:
Osiem miliardów złotych, gwarancje i specjalny algorytm. Propozycje rządu dla samorządowców