W rozporządzeniu Rady Ministrów, które wejdzie w życie 2 września, podano nową listę krajów z zakazem podróży do Polski. Wśród 44 krajów znalazła się także Malta, czyli popularny kierunek na wakacje. Szczególnie popularne są w kilkudniowe wycieczki objazdowe po Malcie.
Koronawirus na Malcie
W ciągu ostatnich dwóch tygodni (od 18 do 31 sierpnia) na Malcie zanotowano 486 przypadków zachorowania na COVID-19. Na pierwszy rzut oka to niewiele, mniej niż w Polsce, ale należy pamiętać o skali. Powierzchnia całkowita kraju to tylko 316 km kw, a całkowita ludność 515,5 tys. osób.
Podróż na Maltę – MSZ ostrzega
Ostrzeżenie dotyczące podróżowania na Maltę, wydało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na specjalnym portalu resort ostrzega m.in. przed obowiązkową kwarantanną.
„Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zakaz lotów – lista od 2 września
Lista krajów z zakazem lotów:
- Albania
- Argentyna
- Armenia
- Bahamy
- Bahrajn
- Belize
- Boliwia
- Bośnia i Hercegowina
- Brazylia
- Chile
- Czarnogóra
- Dominikana
- Ekwador
- Eswatini
- Gwatemala
- Hiszpania
- Honduras
- Indie
- Irak
- Izrael
- Katar
- Kazachstan
- Kolumbia
- Kosowo
- Kostaryka
- Kuwejt
- Liban
- Libia
- Luksemburg
- Macedonia Północna
- Malediwy
- Malta
- Meksyk
- Mołdawia
- Namibia
- Panama
- Paragwaj
- Peru
- Republika Zielonego Przylądka
- Republika Południowej Afryki
- Rumunia
- Salwador
- Surinam
-
Stany Zjednoczone
Rozporządzenie wchodzi w życie 2 września, a traci moc 15 września.
Wyjątki od zakazu
Zakaz nie będzie stosowany samolotów, wykonujących loty międzynarodowe:
- na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów;
- o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego)
- realizowanych na potrzeby sił zbrojnych oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.
Czytaj też:
Zakaz lotów do Polski. Rząd dodaje jeden wyjątek, który może okazać się kluczowy dla turystów