Konkurs – znany również jako iCapital – jest nagrodą dla miast i burmistrzów, którzy zbudowali najbardziej integracyjne i dynamiczne ekosystemy innowacji, z korzyścią dla obywateli i biznesu. Nagroda została wręczona 24 września burmistrzowi flamandzkiego miasta Mohamedowi Ridouani przez komisarz UE Mariyę Gabriel, odpowiedzialną za innowacje, badania naukowe, kulturę, edukację i młodzież.
Pozostałych pięć wyróżnionych miast: Kluż-Napoka (Rumunia), Espoo (Finlandia), Helsingborg (Szwecja), Walencja (Hiszpania) i Wiedeń (Austria) – otrzymało po 100 tys. euro na wsparcie i rozwijanie swojej praktyki w zakresie innowacji. Nagrody pieniężne finansowane są z funduszy unijnego programu „Horyzont 2020” dotyczącego badań naukowych i innowacji.
– To wielkie uznanie dla modelu współpracy, który Leuven wykorzystuje na wiele sposobów, aby stawić czoła głównym wyzwaniom społecznym – powiedział burmistrz Ridouani po wręczeniu nagrody.
Jury złożone z ekspertów doceniło doskonałe koncepcje innowacji Leuven, a także procesy i modele zarządzania, które pozwalają na wdrażanie nowatorskich pomysłów w życie. Ambicją Leuven jest zostanie jednym z europejskich laboratoriów przyszłości. Miasto może się poszczycić jednym z najlepiej ocenianych uniwersytetów na świecie. Jest też znanym ośrodkiem naukowo-technologicznym, który łączy mieszkańców, urzędników, badaczy i przedsiębiorców, aby wspólnie opracowywać i wdrażać innowacyjne rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata. Wyzwania te obejmują zmiany klimatu, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz zapewnienie wysokiego poziomu edukacji i zdrowia.
– Jesteśmy miastem studentów, naukowców, przedsiębiorców i mieszkańców 163 różnych narodowości. Rozwiązaniom przyszłości nadaje się tutaj kształt poprzez ciągłe łączenie tych różnych sił. Nasz model gruntownej i kompetentnej współpracy i zaangażowanego przywództwa może być wzorem dla innych europejskich miast – powiedział Ridouani.
Leuven jest szóstym miastem, które zdobyło nagrodę Europejskiej Stolicy Innowacji i trzecim miastem niebędącym stolicą po Barcelonie i Nantes. W konkursie mogły wziąć udział miasta liczące co najmniej 100 000 mieszkańców z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych z programem Horyzont 2020. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2014 r. Do poprzednich zwycięzców należą Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018) i Nantes (2019).
Czytaj też:
Innowacje w polskiej onkologii. Pomoże sztuczna inteligencjaCzytaj też:
O innowacjach i rozwoju w branży winiarskiejCzytaj też:
Raport innowacje i inwestycje. Energetyczna podróż do przyszłości