Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił decyzję rządu, która zapadła podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. Miastem, które postara się o organizację XI Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku, będą Katowice.
– Kandydatem do organizacji XI Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku są Katowice. Uważamy, że będzie to bardzo mocna, polska kandydatura. Forum odbywa się co dwa lata i jest pod względem wielkości, jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez ONZ. Najbliższa edycja odbędzie się w roku 2020 w Abu Zabi. Poprzednie dwa spotkania miały miejsce w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze. Każde z nich zgromadziło ponad 20 tysięcy uczestników ze 164 krajów świata. – mówił minister Jerzy Kwieciński.
Najlepsze z czwórki
Katowice zostały wybrane z grona czterech miast, które były brane przez uwagę w procesie konsultacji eksperckich. 18 lipca rząd przedstawił ekspertom cztery miasta, które walczyły o miano polskiego kandydata. Były to: Katowice, Warszawa, Poznań i Łódź.
– Kandydatury te były bardzo poważnie brane pod uwagę. Przekazaliśmy je do analizy pod kątem organizacji tego specyficznego wydarzenia. Eksperci wyłonili dwóch potencjalnych kandydatów - Katowice i Warszawę. Rząd nie miał wątpliwości. Wszyscy ministrowie uważali, że kandydatura Katowic będzie dla nas dużo korzystniejsza. Z racji tego, że decyzja będzie podejmowana na początku przyszłego roku, a jeszcze w grudniu tego roku, na Śląsku odbędzie się COP 24. – dodaje minister Kwieciński.
– To co przemawia za Katowicami to fakt, że posiadają one najlepszą obecnie bazę kongresową w Polsce. W grudniu będą organizatorem Szczytu Klimatycznego COP 24. Są również stolicą największej aglomeracji miejskiej w naszym kraju. Jest to miasto o bogatej historii przemysłowej, równie bogatej architekturze poprzemysłowej, ale także miastem, z bardzo silnymi aspiracjami do bycia stolicą kultury i biznesu. Sądzimy, że jest to świetny temat na opowieść o sukcesie polskiej transformacji. Katowice są drugim, największym ośrodkiem transportu lotniczego w Polsce. Krzyżują się tam najważniejsze autostrady i linie kolejowe. – kontynuował Jerzy Kwieciński.
– Podczas forum chcielibyśmy promować tematy ważne z perspektywy naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To na przykład zrównoważony rozwój przestrzenny, polityka miejska, mieszkalnictwo oraz spójność terytorialna miast i regionów. – powiedział Kwieciński.
Termin zgłaszania ofert upływa 15 stycznia 2019 roku. W kwietniu 2019 roku ONZ ogłosi, kto zostanie organizatorem wydarzenia. Ze strony rządowej koordynatorem przygotowań polskiej kandydatury jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.