Jak każdy taki dzień, idea brzmi bardzo interesująco. Jak przekłada się ona jednak na rzeczywistość? O dziwno, coraz więcej biur powstających w Polsce, już na etapie projektu, zakłada wyznaczanie tak zwanych chillout, albo nap roomów, które pozwalają pracownikom na chwilę relaksu, odprężenie się przy grze na konsolę, albo po prostu krótką drzemkę.
– Drzemka tuż po godzinie 15.00 to niezły pomysł. Pozwoli wykorzystać końcówkę pracowitego dnia efektywniej, co z pewnością zrekompensuje tych kilkanaście minut poza biurkiem. Oczywiście, trzeba z niej korzystać z umiarem. Widzimy, że część pracodawców ma odwagę łamać konserwatywne podejście do czasu pracy i aranżuje specjalne pokoje drzemek. Ci, którzy nie chcą iść aż tak daleko, z powodzeniem wprowadzają strefy chill-outu z pufami i fotelami czy chociażby zwiększają komfort przestrzeni kafeteryjnych – mówi Igor Czmyr, Szef Działu Strategii Środowiska Pracy w CBRE.
– Krótki sen pomiędzy 15.00 a 17.00 okazuje się bardziej efektywny, niż drzemka po powrocie do domu, w godzinach 19.00-21.00. Ta późniejsza może nawet prowadzić do problemów z zasypianiem – twierdzą naukowcy z Israel Institute of Technology.
Jak wskazują eksperci CBRE, liczba pokoi drzemek w biurach na razie nie wzrasta w dużym tempie, co wynika z obaw pracodawców i tradycyjnego podejścia do czasu pracy w biurze. Inaczej jest ze strefami do relaksu – ich popularność rośnie.
Chwila na relaks
Inaczej jest z tak zwanymi chillout roomami, czyli pokojami wypełnionymi sofami, leżakami, pufami czy hamakami. Często znajdują się w nich też telewizory i konsole do gier. To tutaj pracownicy mogą się odprężyć i na chwilę zapomnieć o obowiązkach. o nie tylko miejsce na odpoczynek, ale także spotkania biznesowe w nieformalnej atmosferze, która może pozytywnie wpływać na kreatywność. To miejsca, które cieszą się szczególną popularnością w firmach IT i spokrewnionych sektorach.
W Polsce na wyznaczanie takich przestrzeni decydują się głównie duże korporacje, które przenoszą się do nowych biur. W konkursie Office Superstar organizowanym przez CBRE wyróżnione zostały takie firmy jak Aviva, Codewise, czy Boldare. Podobne rozwiązania spotkać można także u operatorów coworkingowych. Nap roomy są chociażby częścią przestrzeni HubHub w Nowogrodzka Square.