Przy ulicy Towarowej 22, w miejscu, gdzie obecnie stoi centrum handlowe Jupiter, już niedługo mogą zacząć się prace nad największym projektem w historii Echo Investment. Towarowa 22 będzie wielofunkcyjnym osiedlem o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m kw. Część handlowa zajmie 110 tys. m kw. Reszta zostanie przeznaczona na biura, hotele i mieszkania. W ramach kompleksu powstanie także teatr, kino, plac miejski oraz lokale gastronomiczne.
Za projekt Towarowej 22 odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Bjarke Ingels Group (BIG). Będzie to drugi po Varso od Foster + Partners, warszawski projekt tak znanej pracowni. Obecnie trwa przygotowywanie planu deweloperskiego. Echo zakłada, że w przyszłym roku wystąpi o pozwolenie na budowę. Cała inwestycja ma powstać w jednym etapie.
– Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.
Nowe ulice i plac
Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach. Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami. Towarowa 22 będzie także adresem dla kultury. Siedzibę ulokuje tu jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych. – czytamy w komunikacie.
– Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Podobne podejście mają architekci z renomowanego, międzynarodowego studia BIG, których projekty stają się charakterystycznymi punktami swoich miast, bez względu na to, w jakiej szerokości geograficznej powstały. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – dodaje Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.
Towarowa 22 powstanie w miejscu, gdzie obecnie rośnie nowe, biznesowe centrum Warszawy. Projekt będzie bezpośrednio sąsiadował z wieżowcem Warsaw UNIT. Po przeciwnej stronie ulicy powstaje The Warsaw Hub, a tuż za nim Skyliner.
Galeria:
Towarowa 22