Urlop opiekuńczy to dodatkowe dni wolne, które przysługują osobie zatrudniowej w ramach umowy o pracę do opieki nad dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem w trudnej sytuacji. Jaki jest wymiar urlopu opiekuńczego i kiedy można z niego skorzystać?
Co to jest urlop opiekuńczy?
Urlop opiekuńczy to ukłon w stronę pracowników. Po zmianach wprowadzonych w 2023 roku w Kodeksie Pracy, osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę mogą skorzystać z dodatkowych dni wolnych na sprawowanie opieki nad dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem. O udzielenie urlopu opiekuńczego można poprosić bez okazywania dokumentów od lekarza czy zaświadczeń o stanie zdrowia. Urlop ten wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Komu należy się urlop opiekuńczy?
Z urlopu opiekuńczego mogą skorzystać osoby zatrudnione w ramach o prace, które są zmuszania do sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny. Wniosek można złożyć, jeśli dana osoba zamieszkuje z nami w tym samym gospodarstwie domowym. Nowe przepisy umożliwiają również sprawowanie opieki nad osobą, która nie zamieszkuje w naszym gospodarstwie domowym, np. nad babcią, dziadkiem czy teściami. W takiej sytuacji trzeba zawrzeć we wniosku informacje o stopniu pokrewieństwa oraz adresie zamieszkania.
Wymiar urlopu opiekuńczego
Urlop opiekuńczy wynosi 5 dni w roku. Niewykorzystane dni nie przechodzą na kolejny rok, co oznacza, że jeśli ktoś w 2024 roku nie skorzysta z urlopu opiekuńczego, w 2025 roku będzie miał dalej do wykorzystania 5 dni wolnych. W czasie urlopu opiekuńczego pracownik jest chroniony przed zwolnieniem.
Czy urlop opiekuńczy jest płatny?
Urlop opiekuńczy jest bezpłatny. Tym się różni od opieki na dziecko, która jest pełnopłatna i z której może skorzystać każdy rodzic. Opieka na dziecko to 2 dni urlopu w ciągu roku na każde dziecko do 14. roku życia.
Jak złożyć wniosek o urlop opiekuńczy?
Aby otrzymać urlop opiekuńczy, należy złożyć wniosek o udzielenie 5 dni urlopu. We wniosku należy zawrzeć następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki
- przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki
- w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem
- w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby
Warto podkreślić, że pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia tego urlopu, nie może też żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.
Czytaj też:
21 dni dodatkowego urlopu. Ale tylko dla niektórychCzytaj też:
Co to jest urlop na żądanie i kto może skorzystać?