Zainteresowanie potencjałem sztucznej inteligencji z miesiąca na miesiąc jest coraz większe, również w Polsce, gdzie bardzo dynamicznie rośną dążenia internautów do poszerzenia wiedzy na temat tego zagadnienia, co firma Google udowodniła w swoich najnowszych badaniach poświęconych tematowi AI.
Sztuczna inteligencja a Polaków do Google zapytania
Liczby mówią same za siebie. Liczba związanych ze sztuczną inteligencją wyszukiwań w wyszukiwarce Google wzrosła w naszym kraju o 300 proc. tylko w minionym roku i o 1020 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. Polacy najczęściej pytali o najbardziej podstawowe kwestie, takie jak „co to jest AI” oraz „jak działa AI”.
Liczba wyszukiwań związanych z praktycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji także znacząco wzrosła. Zauważalny był wzrost o ponad 5000 proc. w kategorii zapytań dotyczących „jak korzystać z AI”, „jak zadać pytanie AI” oraz „jak generować obrazy z pomocą AI”.
Jak AI zmieni nasze życie
W ramach przeprowadzonej przez Ipsos na zlecenie Google ankiety na temat AI Polacy odpowiadali także na pytania dotyczące tego, jak zmieni ona nasze życie.
Aż 73 proc. osób stwierdziło, że dzięki sztucznej inteligencji za pięć lat nasze codzienne życie będzie wyglądało inaczej. Ankietowani przyznali też, że sztuczna inteligencja już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji (70 proc.), uczymy się (65 proc.), czy pracujemy (61 proc.).
Pozytywnie nastawieni Polacy
54 proc. spośród przepytanych Polaków entuzjastycznie podchodzi do możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję. Według nich w ciągu najbliższych pięciu lat AI będzie miało pozytywny wpływ na diagnozowanie i leczenie chorób (67 proc.) oraz dostęp do informacji (70 proc.).
Ponadto 53 proc. ankietowanych jest zdania, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, a także ogólnie poprawi na jakość ich życia. 60 proc. respondentów twierdzi z kolei, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów.
W ostatnim czasie z pewnością trudno było nie dostrzec tego, że sztuczna inteligencja jest coraz częściej poruszanym zagadnieniem w mediach głównego nurtu. Największy wpływ na to miały dokonania organizacji OpenAI, bo jej ChatGPT podziałał na masową świadomość. AI to obecnie jeden z głównych obszarów rozwoju technologicznych gigantów, jak Microsoft, Apple czy właśnie Google.
Czytaj też:
Putin obraził się na Wikipedię. Dlatego Rosjanie stworzyli własnąCzytaj też:
Google może zapłacić UE prawie 2,5 mld euro kary. Zbliża się finał sprawy z 2017 roku