Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba regularnie dostarcza naukowcom i fanom kosmosu zjawiskowych zdjęć oraz materiałów do badań. Najnowszym odkryciem tytanicznego urządzenia jest formacja przypominająca… złoty znak zapytania. O co chodzi?
Kosmiczny znak zapytania – Teleskop Webba wykrył kolizję dwóch galaktyk
Prezentacja niespodziewanego zjawiska natychmiast wywołała burzę mózgów w internecie. Czy to znak od kosmitów, że nas nie rozumieją? A może oddalony o wiele lat świetnych misja jak z gier RPG?
Astronomowie podchodzą do tematu nieco chłodniej i naukowo. Badacze wskazują, że złoty znak zapytania to najpewniej dwie niezależne galaktyki. Ekstremalnie nietypowy kształt mógł zaś powstać przez ich kolizję.
– To ich interakcja może odpowiadać za zmianę kształtu, która przypomina znak zapytania. To może być pierwszy raz, gdy ludzkości udało się zauważyć tę konkretną formację. Potrzebujemy jednak dokładniejszych badań, by z większą pewnością dowiedzieć się, czym tak właściwie jest pytajnik – tłumaczy dziennikarzom przedstawiciel Space Telecope Science Institute.
Niespotykany obraz ma być dziełem czystego przypadku. Dwie formacje po prostu łączą się zgodnie z prawami fizyki i w trakcie postępującego procesu przyjęły rozpoznawalną dla ludzi formę. Jest ona jedna widoczna tylko z perspektywy Teleskopu Webba.
Kosmiczny znak zapytania poruszył naukowców
Galaktyczny znak przestankowy wywołał małe poruszenie wśród specjalistów. Profesor Matt Caplan z Illinois State University nie wyklucza, że znak zapytania może być jedną galaktyką o dziwnym kształcie, ale teoria dwóch układów wydaje się bardziej prawdopodobna.
– Dwa oddzielne elementy mogą być łączącymi się galaktykami. Część górna byłaby tu większą galaktyką, na którą oddziałują pływy grawitacyjne drugiej. Biorąc pod uwagę kolory innych galaktyk w tle – nie byłoby to najgorsze wyjaśnienie – rozważa prof. Caplan.
Co ciekawe, specjalista z ISU nie jest aż tak zaskoczony. Jak tłumaczy „obiekty z dwoma krzywymi i zagiętymi ogonami są dość typowe” w procesach łączenia się dwóch galaktyk w jedno ciało.
Czytaj też:
SpaceX i NASA chcą przedłużyć życie teleskopu Hubble'a. Oto ich planCzytaj też:
W 40 dni dookoła świata… i to 5 razy. Wielki sukces balonu NASA