Nadmuchiwane elementy konstrukcyjne mogą okazać się kluczowe przy spełnianiu ambitnego planu zbudowania stałej bazy na Księżycu. Amerykańska agencja kosmiczna szuka inspiracji już teraz i ogłosiła specjalny konkurs.
NASA chce dmuchanych baz na Księżycu
Co roku NASA organizuje konkurs na innowacje pod nazwą BIG Idea Challenge (od Breakthrough, Innovative, Game-Changing). Przeznaczone dla studentów wyzwanie ma pchnąć technologie dalej i zmieniać myślenie o misjach kosmicznych nowymi koncepcjami.
W tym roku tematem przyświecającym wynalazkom są „nadmuchiwane komponenty misji księżycowych”. W wyzwaniu mogą brać udział grupy studentów liczące od 5 do nawet 25 osób, które przygotują pomysły pod okiem doradców wydziałowych. Ze wszystkich zgłoszeń wybranych zostanie jedynie od pięciu do 8 projektów, które zmierzą się w rundzie finałowej.
Choć podstawą są tu moduły i habitaty, w których mogą żyć astronauci, NASA liczy na dużo więcej. Wymienia, że koncepcja nadmuchiwanych elementów może odnosić się też m.in. do wież technicznych, suwnic czy anten komunikacyjnych. Mile widziane są także tzw. miękkie roboty, śluzy czy tymczasowe schronienia w razie niebezpieczeństwa i wiele innych.
Skąd taka obsesja NASA na punkcie pompowanych baz? Otóż dmuchane elementy są bardzo kompaktowe i często parę razy lżejsze, niż te tradycyjne. Każda misja wysłana w kosmos zawsze zmaga się zaś z balansowaniem odwiecznego równania – ciężaru ładunku i potrzebnego rakiecie paliwa. Księżycowa baza będzie zaś wymagać ogromnej liczby materiałów.
Wielkie nagrody w kosmicznym konkursie NASA
Wcześniej zespoły mogły składać pytania dotyczące konkursu, a w chwili obecnej organizatorzy przyjmują już noty intencyjne. Drużyny mają teraz czas na ostateczne złożenie swoich koncepcji wraz z materiałami wideo. Termin mija 1 lutego 2024 roku.
Po zgłoszeniu projektu zostaną one ocenione przez panel, w którym zasiądą zarówno specjaliści NASA, jak i eksperci z branży komicznej. Oceniany będzie zarówno pomysł, jak i przykłady wykorzystania wynalazku w czasie możliwych misji na Księżyc. Zwycięskie zespoły otrzymają stypendia na realizację swoich pomysłów. Nagrody sięgną od 50 000 do nawet 150 000 dolarów.
Czytaj też:
Mars był pełen rzek. Nowe odkrycie NASACzytaj też:
NASA opublikowała raport o UFO. Co się w nim znajduje?