Japoński start-up kosmiczny o nazwie Interstellar Technologies przeprowadził niedawno test prototypowego silnika rakietowego, który jest napędzany przez ciekły biometan, pozyskiwany w głównej mierze z krowich odchodów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Co ciekawe, informacja o tym, że Japończycy stworzyli przełomowe paliwo rakietowe z krowich odchodów, nie stanowi wyłącznie barwnej ciekawostki, lecz może być prawdziwie przełomowym wynalazkiem w dziedzinie ekologii i technologii kosmicznej.
Wielki krowi przełom
Seria "statycznych testów ogniowych" dla rakiety nośnej Zero odbyła się w kompleksie portu kosmicznego w Taiki na Hokkaido. Testowany wówczas silnik wygenerował poziomy, niebiesko-pomarańczowy płomień, palący się przez około 10 sekund. A wszystko to na bazie biometanu pozyskiwanego z krowich odchodów, zgromadzonych na lokalnych gospodarstwach rolnych. Ekologiczny „element krowi” stanowił główne źródło tego innowacyjnego paliwa rakietowego.
Ekologiczny łańcuch krowich dostaw
Japończycy z Interstellar Technologies rozwijając swój wynalazek chcą korzystać z prawdziwie ekologicznego, regionalnego łańcucha dostaw o obiegu zamkniętym, co ma stanowić rozwiązanie z korzyścią dla środowiska naturalnego.
Pomyślny test silnika rakietowego zasilanego ciekłym biometanem (LBM), pochodzącym z krowich odchodów, może być stanowić wielki przełom i duży krok w kierunku zrównoważonej przyszłości w zakresie eksploracji kosmosu. Wdrożenie tego rozwiązania ma nastąpić już w 2025 roku.
Czytaj też:
Skandal korupcyjny w japońskim rządzie. Kolejni ministrowie podają się do dymisjiCzytaj też:
NASA szuka życia w kosmicznym oceanie. Atomowa sonda zbada wodę pod księżycem Jowisza