Polska rozpoczęła współpracę z południowokoreańskim gigantem zbrojeniowym w celu produkcji nowoczesnych rakiet. Dzięki podpisanemu porozumieniu z firmą Hanwha Aerospace, w naszym kraju ruszy produkcja rakiet kierowanych. Jest to kolejny krok w umacnianiu polskiego przemysłu zbrojeniowego i rozwijaniu współpracy międzynarodowej w sektorze militarnym.
Zgodnie z informacjami podanymi przez „The Korea Times”, Hanwha Aerospace zawarła umowę z polską WB Group. Na mocy tej umowy, Polska będzie odpowiedzialna za wytwarzanie rakiet kierowanych CGR-80 o zasięgu 80 km, które będą wykorzystywane w południowokoreańskich systemach rakietowych Chunmoo.
System K239 Chunmoo to potężna wyrzutnia rakietowa montowana na podwoziu kołowym, umożliwiająca odpalanie pocisków różnej wielkości i kalibru. W jednym systemie można zainstalować dwa kontenery z rakietami. Każdy z nich może zawierać m.in. sześć rakiet o kalibrze 239 mm, które są w stanie dosięgnąć cel oddalony o 80 km, lub jedną rakietę balistyczną o zasięgu nawet do 290 km.
Decyzja o nawiązaniu współpracy z koreańskim producentem jest związana z koniecznością wzmacniania polskiej obrony w kontekście trwającej wojny na Ukrainie oraz rosnących zagrożeń ze strony Rosji.
Tak wygląda pierwszy polski F-35A Husarz
28 sierpnia w zakładach amerykańskiej korporacji Lockheed Martin, które mieszczą się w Fort Worth w stanie Teksas, odbyła się uroczystość publicznej prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II zamówionego przez Polskę. To kolejny element programu wzmocnienia polskiego lotnictwa wojskowego, które zapoczątkowano w styczniu 2020 roku.
Data prezentacji maszyn nie była przypadkowa – 28 sierpnia przypadało Święto Lotnictwa Polskiego. Na połączenie obu wydarzeń zabiegała strona polska, sam samolot został ukończony kilka dni wcześniej – rozpędzona linia montażu ostatecznego w Fort Worth dostarcza rocznie ponad sto F-35 różnych wersji, a montaż egzemplarza o fabrycznym oznaczeniu AZ-01 rozpoczął się na wiosnę bieżącego roku.
Polska jest dwunastym państwem, które zakupiło samoloty powyższego typu – międzyrządowa umowa pomiędzy władzami w Warszawie oraz Waszyngtonie została zawarta 31 stycznia 2020 roku w Dęblinie. W jej ramach Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło 32 samoloty F-35A Lightning II wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
Czytaj też:
Kosiniak-Kamysz podpisze kontrakty zbrojeniowe. Kwota robi wrażenieCzytaj też:
Kosiniak-Kamysz wprowadził zmiany w wojsku. To koniec pewnej epoki