Zakończyło się IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2018. Jak ocenia Pani tegoroczną edycję? Co udało się wypracować?
Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki: Przede wszystkim zaproponowana przez nas Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza zyskała uznanie i otrzymała wsparcie nie tylko polskiego rządu, ale także najważniejszych światowych ekspertów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa. Częścią projektu Cyfrowego Trójmorza jest Cyfrowa Autostrada, która w praktyce oznacza połączenie państw regionu Trójmorza szybką i nowoczesną infrastrukturą cyfrową, opartą między innymi na technologii 5G. Uważamy, że na tym fundamencie należy dalej rozwijać centra przetwarzania i przechowywania danych opartych o chmurę obliczeniową, tak zwanych cyfrowych wysp danych, sektor e-commerce i wiele innych sektorów gospodarki przyszłości.
To kosztowny projekt? Skąd pozyskają Państwo fundusze na jego realizację?
Budowa światłowodów nie jest bardzo kosztochłonną inwestycją, natomiast technologia 5G owszem jest. Dlatego liczymy, że budowa Cyfrowa Autostrada przebiegać będzie etapami i zostanie sfinansowana z wielu komplementarnych źródeł, takich jak środki UE czy też tworzonego właśnie Funduszu Trójmorza. Ma on dysponować budżetem w wysokości 5 mld euro i może wygenerować inwestycje o wartości przynajmniej 100 mld euro. Część z tych pieniędzy trafi na realizację projektów w filarze cyfrowym, mamy nadzieję, także tę propozycję. Bezpieczna infrastruktura cyfrowa jest bowiem krwiobiegiem cyfrowej gospodarki i warunkuje dalszą jej transformację. Realizacja tego projektu w przyszłości zależy od działań poszczególnych rządów i instytucji unijnych, o których podjęcie wraz z think tankami z regionu będziemy wspólnie zabiegać.
Co w skali makro oznacza cyfrowa autostrada? Czy to szansa na przeskok cywilizacyjny dla słabiej rozwiniętych gospodarek?
Autostrada Cyfrowego Trójmorza może wspierać swobodny przepływ danych, który istotnie zwiększy napędzaną danymi konkurencyjność ekonomiczną regionu oraz rozwój przemysłu 4.0. Może ona przebiegać wzdłuż planowanych połączeń transportowych – jak np. Via Carpatia. Jej celem jest zniwelowanie różnic ekonomicznych względem Europy Zachodniej poprzez stworzenie szansy na technologiczny skok dla całego regionu. Mówili o tym m.in. Ambasador Sorin Ducaru, były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa czy Pablo Chavez, wiceprezes Google Cloud. Znaczenie inicjatywy Trójmorza docenił także John Frank, wiceprezes Microsoft mówiąc, że cyfrowy wymiar Trójmorza jest ogromnie ważny i nigdy wcześniej nie było tak dobrej okazji do tego, aby konkurować globalnie w sektorze najnowocześniejszych technologii.
Wśród gości konferencji znalazł się Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa. Jaki jest Pani zdaniem status cyberobronności Europy?
Wojna hybrydowa z elementami cybernetycznymi jest realnym zagrożeniem, które decydenci muszą uwzględniać planując budowę strategicznego arsenału swoich krajów. Jednocześnie muszą budować „zwinność” w zakresie dostosowywania się nowych oraz bardziej zaawansowanych i złożonych zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni.Jak zapowiedział Missiroli,pełna zdolność operacyjna NATO w dziedzinie cyberbezpieczeństwa spodziewana jest za 5 lat. Jego zdaniem cyberprzestrzeń jest jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się obszarów działalności Sojuszu. W obliczu nasilających się cyberataków, nadanie tematowi cyberobrony rangi priorytetowej należy ocenić bardzo pozytywnie.
Tegoroczne forum CYBERSEC odbywało się kilkanaście dni po ostatnim Szczycie Państw Trójmorza w Bukareszcie w czasie którego zaproponowana przez Instytut Kościuszki inicjatywa Cyfrowej Autostrady (3 Seas Digital Highway) została wpisana na listę projektów priorytetowych. W Krakowie kontynuowano temat współpracy państw regionu w wymiarze cyfrowym w tym możliwość budowy nowego połączeń cyfrowych. W CYBERSEC wzięło udział ponad 1000 uczestników w tym 150 panelistów, m.in. Antonio Missiroli – zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Tomasz Zdzikot – Wiceminister Obrony Narodowej odpowiedzialny za cyberobronność, a także Ciaran Martin – szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, John Frank – wiceszef Microsoft czy Melissa Hathaway – była doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa.
Instytut Kościuszki zaprasza już na przyszłoroczną, jubileuszową edycje CYBERSEC, która odbędzie się 29-30 października 2019 w Krakowie pod hasłem: Securing World’s Digital DNA.