Nowe informacje zelektryzowały właścicieli elektrowni fotowoltaicznych. Ministerstwo Finansów rozważa zmiany przepisów, które znacząco podniosłyby opłaty od paneli słonecznych. To może być bardzo zła wiadomość, zwłaszcza dla farm fotowoltaicznych.
Ile wynosi podatek od fotowoltaiki?
Obecnie właściciele posesji, którzy posiadają panele słoneczne w gruntowej instalacji fotowoltaicznej powinni odprowadzać co roku 2 procent podatku. Instalacje te są liczone jako budowle, dlatego na właścicielach ciąży obowiązek podatkowy.
Nie dotyczy on jednak osób, których moc paneli słonecznych nie przekracza 50 kW i którzy generują jedynie prąd na własny użytek. Farmy fotowoltaiczne jednak muszą odprowadzać 2-procentowy podatek od wartości konstrukcji, na których znajdują się panele fotowoltaiczne.
Obecnie dla farm fotowoltaicznych taki podatek może minimalnie wynosić około 5 tys. zł rocznie. Tymczasem w mediach pojawiają się doniesienia, że opodatkowanie ma wzrosnąć i to znacznie – nawet dziesięciokrotnie.
Ile będzie wynosił podatek od fotowoltaiki?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej zakłada duże zmiany prawne. Jeśli zgodnie z nimi wsporniki i panele fotowoltaiczne zostaną uznane jako budowla, podatek znacznie wzrośnie.
„Obecna wersja nowelizacji otwiera gigantyczną furtkę do tego, by organy podatkowe zaczęły naliczać podatek również od wartości paneli fotowoltaicznych, które stanowią przecież kluczowy komponent kosztowy instalacji PV” – powiedział Andrzej Nentwig dla serwisu Gramwzielone.pl.
Czytaj też:
Prąd z paneli na balkonie. Bez tego dokumentu lokator prosi się o kłopotyCzytaj też:
Można otrzymać nawet do 58 tysięcy złotych. Rząd dotuje fotowoltaikę