Reinwestycje w międzynarodowych przedsiębiorstwach, tworzenie klimatu zaufania i współpracy, polepszenie jakości stanowionego prawa oraz większe zaangażowanie w finansowanie badań i innowacji w sferze publicznej i prywatnej - to główne wnioski płynące z konferencji ,,Polska 2020. Jak osiągnąć rozwojowy sukces?", zorganizowanej w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu. Celem spotkania było inspirowanie publicznej debaty w sprawach strategicznych dla Polski,
w których niezbędne jest całościowe spojrzenie, współpraca i dialog wielu interesariuszy.
Podczas spotkania zgromadzeni goście, wśród których znaleźli się m.in. wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj czy Piotr Freyberg, założyciel i konsultant ds. rozwoju 3M w Polsce, rozmawiali na temat perspektyw rozwoju Polski, przy wykorzystaniu unijnego wsparcia w latach 2014-2020. Zdaniem zgromadzonych ekspertów istotę rozwoju będzie stanowić współpraca między przedstawicielami samorządu i administracji centralnej a przedsiębiorcami, zarówno z małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Aktywne współdziałanie sektora prywatnego i publicznego powinno przekładać się nie tylko na wzrost gospodarczy, ale także na rozwój polskich miast, regionów oraz całego kraju.
Według panelisty dyskusji, Piotra Freyberga, jednym z głównym sposobów utrzymania wzrostu gospodarczego powinny być reinwestycje, realizowane wśród międzynarodowych koncernów, posiadających swoje filie w Polsce.
- Polska przeżywa obecnie swój złoty wiek, a szansą dla przyszłości Polski są reinwestycje.
Trzeba korzystać z faktu, że są już obecni na naszym rynku najwięksi inwestorzy, jest baza infrastrukturalna i zasoby by rozwijać nowe przedsięwzięcia. Dzięki reinwestycjom będziemy ściągać nowe biznesy, tworzyć przestrzeń do kooperacji dla partnerów i dostawców. W ten sposób będziemy zaspokajać potrzeby nie tylko lokalnego rynku, ale całego regionu i świata.
Kolejnym istotnym czynnikiem gwarantującym rozwój powinno być zwiększenie środków na finansowanie badań i innowacji przez sektor publiczny. Ten pogląd jest zbieżny z wynikami ogłoszonego w październiku br. raportu ,,3M Innowacyjny Polak 2014" według którego aż 48 proc osób uważa, że władze państwowe są głównym podmiotem odpowiedzialnym za rozwój innowacyjności. O przykładach działań wspierających
ten obszar w regionie wrocławskim opowiadał podczas konferencji Maciej Bluj - wiceprezydent Wrocławia.
- Aglomeracja wrocławska tworzy przestrzeń do budowania innowacyjnych przedsięwzięć i otwarta jest na to, aby rozwijały się tutaj projekty badawczo-rozwojowe. Dlatego ściśle współpracujemy z uczelniami wyższymi i inkubatorami przedsiębiorczości, a poprzez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej bezpośrednio rozwiązujemy wiele problemów, z którymi nie zostawiamy samych inwestorów.
Zdaniem uczestników konferencji pozostałe kwestie, gwarantujące dobrą współpracę między sferą publiczną, a prywatną i utrzymanie rozwoju gospodarczego, to m.in. tworzenie klimatu zaufania, polepszenie jakości stanowionego prawa oraz uproszczenie systemu podatkowego.
W konferencji organizowanej przez ośrodek THINKTANK, oprócz przedstawicieli 3M oraz Urzędu Miejskiego Wrocławia, wzięli udział także eksperci z firm Phillips, Play, BASF oraz urzędnicy państwowi z Ministerstw Gospodarki, Środowiska oraz Infrastruktury i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli także posłanka Ewa Wolak, byli marszałkowie województwa dolnośląskiego Jan Waszkiewicz i Rafał Jurkowlaniec, polityk Sławomir Najnigier oraz wielu przedstawicieli biznesu z regionu dolnośląskiego.
Konferencja ,,Polska 2020. Jak osiągnąć rozwojowy sukces?" odbyła się 9 grudnia w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu.
dostarczył infoWire.pl