Tylko do 27 kwietnia trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Warto zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie zdrowia i medycyny, proponowanymi przez polityków, ale przede wszystkim - wyrazić swoją opinię na temat zmian.
,,Ty też możesz zostać ministrem zdrowia" to kampania, która ma zachęcić Polaków do zabrania głosu i wpłynięcia na finalny kształt ustawy o zdrowiu publicznym. ,,To temat ważny nie tylko dla osób chorych, lecz także zdrowych. Dotyczy on przede wszystkim profilaktyki, ale również takich zagadnień, jak szczepienia, edukacja o odżywianiu czy finansowanie leczenia" - zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. Ankieta, w której można wyrazić swoją opinię, jest dostępna na stronie organizacji.
Ministerstwo Zdrowia przy każdej inicjatywie ustawodawczej organizuje konsultacje społeczne. Polacy coraz chętniej dzielą się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. ,,Niestety, głos obywateli do tej pory nie miał siły przebicia" - zauważa rozmówczyni. Nic dziwnego, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co proponują nam urzędnicy lub politycy.
Przyszedł czas na zmiany. Jako społeczeństwo powinniśmy mieć wpływ na podejmowane decyzje dotyczące ochrony zdrowia. Dla porównania w krajach Europy Zachodniej wyznaje się zasadę, że prawo tworzone przy współudziale pacjentów jest efektywniejsze i daje ludziom większe poczucie bezpieczeństwa.
dostarczył infoWire.pl