O atrakcyjności okolic Ronda Daszyńskiego mówi dla Wprost Katarzyna Usakiewicz, Project Manager w Tétris. „Okolice Ronda Daszyńskiego to najszybciej rozwijająca się część Warszawy. W ciągu kilku lat powstaną tu wieżowce, które zmienią wygląd tej części miasta, jednocześnie zapewniając tysiące miejsc pracy. Dzięki rozbudowaniu drugiej linii metra oraz wybudowaniu przez Ghelamco wieżowca Warsaw Spire, obszar Ronda Daszyńskiego zainteresował deweloperów szukających miejsca dla nowych budynków biurowych. Wśród inwestycji, które już ruszyły można wymienić Skyliner, The Warsaw Hub, czy Spinnaker. Warszawa zmienia swoje oblicze. Wystarczy spojrzeć na Warsaw Spire, w którym swoje siedziby mają takie firmy jak: JLL, Samsung, Tétris, czy HL Tech – jedyny poza Wielka Brytanią oddział Grupy Hargreaves Lansdown”. Należy wspomnieć, że rejon Ronda Daszyńskiego należy obecnie do najdroższych jeśli chodzi o cenę wynajmu metra kwadratowego powierzchni biurowej. Według raportu „At a glance - rynek powierzchni biurowych w Warszawie” przygotowanego przez PNB Paribas Real Estate, ceny w tym rejonie sięgają obecnie 22 euro za m kw. Analitycy banku przewidują, że będą one rosły i w 2019 zdrożeją o 1 euro na metrze.
Skyliner
Górujący nad obszarem Ronda Daszyńskiego Warsaw Spire, będzie najwyższym budynkiem tylko do 2020 roku. Wtedy bowiem zakończyć się ma realizacja projektu Skyliner. Schedę po Warsaw Spire przejmie wysokościowiec mierzący 195 metrów. Realizacja projektu ruszyła w 2017 roku. Powierzchnia całkowita budynku to 94 tys. m kw., z czego użytkowa to 72 tys. m kw. Największa część budynków będzie miała przeznaczenie biurowe (44 tys. m kw.), powierzchnia handlowa to 3 tys. m kw.. Inwestorem jest Karimpol Polska, natomiast koncepcję architektoniczną opracowała pracownia APA Wojciechowski. Wykonawcą inwestycji jest Warbud. Szacowany koszt realizacji biurowca to ponad 100 milionów euro. Punktem charakterystycznym wieżowca będzie dwukondygnacyjna restauracja - Skybar na wysokości 165 metrów. Planowane jest zbudowanie blisko 500 miejsc parkingowych.
Spinnaker Tower
Na działce przy ulicy Pańskiej, Ghelamco wybuduje swój drugi po Warsaw Spire wieżowiec w tym rejonie. Planowana wysokość budynku to około 175 metrów. Będzie on więc niemal dorównywał najwyższym budynkom przy Rondzie Daszyńskiego. Wieżowiec ma oferować 40 tys. m kw. powierzchni biurowej. Planowane jest stworzenie 465 miejsc parkingowych. Priorytetem dewelopera jest jednak na razie zakończenie projektu The Warsaw Hub. Oddanie obiektu przewidywane jest na rok 2020.
The Warsaw Hub
Kolejna inwestycja Ghelamco w nowym centrum biznesowym Warszawy. Kompleks budynków ma mierzyć maksymalnie 130 metrów. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest firma AMC-Andrzej M. Chołdzyński, generalnymi wykonawcami są Ghelamco Poland i Monting. W planie jest 1000 nowych miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa budynków wyniesie łącznie ponad 98 tyś. m kw. z czego powierzchnia biurowa to ponad 77 tyś. m kw., niemal 5 tyś m kw. stanowi powierzchnia handlowo-usługowa. Ponadto w skład kompleksu wejdzie trzy lub czterogwiazdkowych hotel z 460 pokojami, niemal 2,2 tyś. m kw. sal konferencyjnych, ponad 7,5 tyś. m kw. przestrzeni co-workingowej, 2 tyś. m kw. powierzchni przeznaczonej na współpracę start-upów z przedsiębiorcami i 1,5 tyś. m kw. zarezerwowane dla strefy fitness. Kompleks ma powstać do 2020 roku.
Galeria:
The Warsaw Hub
LIXA
Jednym z powstających w okolicach projektów jest kompleks budynków LIXA należący do Yareal. Jako jedyny w okolicy, ten projekt nie będzie skupiał się na wysokościowcach. Będzie się on bowiem składał z czterech obiektów, które otaczać będą zielony dziedziniec wyglądem nawiązujący do kampusu akademickiego. Przewidziana łączna powierzchnia biurowa to 65 tys. mkw. Jest dedykowany w szczególności dla dużych najemców szukających nowoczesnej przestrzeni w atrakcyjnej lokalizacji. Bank BGŻ BNP Paribas wybrał już LIXA na swoją nową główną siedzibę w Polsce, wynajmując aż jedną trzecią powierzchni całego kompleksu. Jeden z budynków będzie nawiązywał do przedwojennej historii miasta. „LIXA to największy projekt w dotychczasowym portfolio biurowców zrealizowanych przez Yareal w Polsce. Projektujemy go w taki sposób, aby był biurowcem pierwszego wyboru zwłaszcza dla dużych, międzynarodowych korporacji. Dlatego traktujemy tę inwestycję jako wizytówkę, dzięki której podkreślimy nasze wyjątkowe podejście do warszawskiego rynku” – mówi Eric Dapoigny - prezes Yareal Polska.
Galeria:
LIXA
Charakterystycznym elementem będą okna z dużymi taflami szkła. Kompleks będzie połączeniem lokali biurowych i usługowych, a także dziedzińca, na który wychodzić będą ogródki ze znajdujących się tu kawiarni i restauracji. Projektanci położyli duży nacisk na zieleń i kontakt z naturą. Oprócz dziedzińca, budynki będą się charakteryzować obszernymi tarasami.
Komunikacja
W odróżnieniu od Mokotowa, który stanowi nadal serce warszawskiego biznesu, okolice Ronda Daszyńskiego posiadają bardzo dobrą sieć komunikacji miejskiej. Pod samym rondem znajduje się stacja II linii metra co znacząco wpływa na przepustowość. Każdy z budowanych wieżowców posiadać będzie także własne parkingi podziemne. Ze wstępnych analiz wynika, że przełożą się one łącznie na ponad 2000 nowych miejsc parkingowych. Projekty promują także rowerzystów. W niemal każdym z nich znają oni jakieś udogodnienia. Ponadto Rondo Daszyńskiego jest usiane już istniejącymi ścieżkami rowerowymi.
Drugie centrum biznesu
Łączna powierzchnia biurowa prowadzonych inwestycji, nowoczesne podejście do planowania, zakładające połączenie biur, lokali usługowych, mieszkań i dużej ilości zielenie, oraz doskonałe skomunikowanie obszaru, spowodują prawdopodobny exodus z Mokotowa. Przewiduje się, że firmy ze względu na rosnący prestiż Ronda Daszyńskiego i niewielki dystans od centrum miasta, zaczną przenosić się do tego obszaru. Za kilka lat może się okazać, że to właśnie Rondo Daszyńskiego będzie się jednoznacznie kojarzyć z warszawskim „City”.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.