Często wizje architektów zdają się być zbyt skomplikowane, aby dało się je zrealizować. Zdarzają się także sytuacje, że mimo wspaniałej wizji, projekt okazuje się zbyt drogi w realizacji. Oto przykłady 7 budynków, które mogły na stałe zmienić krajobraz miast, oraz pokazać, że nawet najbardziej ambitne projekty, mogą się udać.
Chodzące Miasto
Ron Herron brytyjski architekt, również wpadł na niecodzienny pomysł. Wymyślił on bowiem, że nad Londynem wyrośnie Chodzące Miasto. Miał być to zespół budynków, górujących nad stolicą Anglii. Budynki miały przypominać stworzenia chodzące po mieście. Co ciekawe, projekt, stworzony w latach sześćdziesiątych XX w. zakładał, że budynki będą w stanie same się przemieszczać.
Shimizu Mega-City Pyramid
Piramida, która miała powstać w Zatoce Tokijskiej, miała być największą konstrukcją stworzoną przez człowieka. Miała być schronieniem dla miliona osób, które byłoby jednocześnie schronem przez trzęsieniami ziemi i tsunami. Projekt, który powstał w 2004 roku, okazał się być jednak zbyt ambitny.
Tatlin’s Tower
W 1919 reżim sowiecki szukał siedziby dla III Międzynarodówki. Budynek miał przedstawiać wszystko co udało się osiągnąć dzięki Rewolucji Bolszewickiej, i wszystko co czeka naród w przyszłości. Vladimir Tatlin zaprojektował czterystumetrową wieżę z żelaza szkła i stali. Projekt nie został zrealizowany, i pozostały po nim jedynie wizualizacje w muzeach w Rosji, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii.
Słoń Triumfalny
W miejscu, w którym stoi Łuk Triumfalny w Paryżu, mogło stać coś innego, dużo dziwniejszego. Charles Ribert w 1758 roku zaprojektował gigantycznego słonia, który miał górować na stolicą Francji. Z trąby słonia miała wypływać fontanna, a z jego uszu dobiegać muzyka symfoniczna grana przez orkiestrę występującą wewnątrz słonia.
Hotel Attraction
Antoni Gaudi, kataloński architekt, którego prace można podziwiać, między innymi, w Barcelonie, stworzył także projekt, który miał powstać w Nowym Jorku. Budynek miał składać się z szeregu wież, a na jego szczycie miała zostać osadzona sfera w kształcie gwiazdy. Niestety Gaudi porzucił projektowanie, przez co pomysł upadł.
The Illinois
Uważany za najbardziej ambitny projekt Franka Lloyd Wright’a, jednego z najważniejszych projektantów XX w. Budynek miał powstać w Chicago i zapewnić mieszkania dla 100 tyś. osób, miejsca parkingowe dla 20 tyś. samochodów i 180 helikopterów. Ciekawostką projektu miała być, reaktorem atomowym, winda jeżdżąca niemal 100 km/h. Projekt okazał się jednak za drogi w realizacji.
Bangkok Hyperbuilding
Zaprojektowany w 1996 roku przez holenderskiego architekta, Rem’a Koolhaas’a, miał być odpowiedzią na problem przeludnienia i wysokiego zapotrzebowania na energię. Budynek miał oferować mieszkania dla 120 tyś. osób. Dodatkowo miał to zapewnić zajmując tylko 3 proc. powierzchni, na którą normalnie zajęłoby schronienie dla tylu osób.