Marek Gróbarczyk zaznaczył, że przekop Mierzei Wiślanej odbywa się zgodnie z harmonogramem. – Obecnie jesteśmy na etapie rozpoczęcia wykopów pod śluzą. Zostały ukończone przyczółki pod układ mostowo-drogowy, została rozpoczęta budowa falochronów – relacjonował minister. Dodał, że trwa drugi etap przetargu dotyczącego budowy kanału żeglugowego.
Ile bursztynu?
Pytany o złoża bursztynu na terenie przekopu i doniesienia na temat jego wartości, minister stwierdził: „Z jednej strony zarzuca się nam, że jest bursztyn, z drugiej – że go nie ma”. – Przeprowadziliśmy bardzo skrupulatne badania (złóż bursztynu – red.), to był warunek rozpoczęcia przekopu – wskazał minister. Dodał, że bursztyn stanowi mienie Skarbu Państwa.
– Według badań, tam znajdują się dwa złoża. Jedno – około 900 kilogramów, które nadaje się do wydobycia ze względu na koncentrację i drugie, 500 kg, które nie stanowi wartości wydobywczej. Oczywiście, stanowi ono wartość jako bursztyn, ale jest zbyt rozdrobnione, i jest o zbyt małej gramaturze. Natomiast będzie atrakcją turystyczną – zaznaczył Gróbarczyk. Dodał, że po wykonaniu przekopu powinna się zwiększyć możliwość poszukiwania kruszca przez turystów.
Czytaj też:
Polski rząd: przekop Mierzei Wiślanej celem rosyjskiej propagandy
Przekop Mierzei Wiślanej