Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i Westinghouse Electric Company (WEC) podpisały umowę określającą zasady współpracy przy przygotowaniu procesu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa jest następstwem wyboru przez polski rząd amerykańskiej technologii WEC AP1000 do budowy elektrowni i określa główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez spółki PEJ i WEC w przyszłym roku.
Kluczowe zadania
W umowie założono kluczowe zadania do realizacji, takie jak wynegocjowanie i podpisanie umów m.in. umowy na świadczenie usług inżynieryjnych, której zakres będzie obejmował prace przygotowawcze i koncepcyjne, w tym wstępne prace projektowe, usługi wsparcia w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń, usługi związane z planowaniem organizacji terenu lokalizacji oraz z zamówieniami i planowaniem budowy.
Kolejnym krokiem będzie podpisanie przez spółki w przyszłym roku umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu.
– Niecały rok temu wskazaliśmy preferowaną lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej, a dzisiaj, po miesiącach ciężkiej pracy, możemy powiedzieć, że zrealizowaliśmy kolejny z celów, jakie zakładaliśmy sobie na 2022 rok. Podpisana umowa pozwala nam przejść do coraz bardziej szczegółowych prac i ustaleń komercyjnych ze stroną amerykańską. To też pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia projektowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu – podkreśla prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Tomasz Stępień.
„Umowa przybliża nas do sukcesu"
– Cieszymy się, że jako Westinghouse możemy wspólnie z polskimi partnerami realizować projekt, którego celem jest dostarczenie czystej, bezpiecznej i stabilnej energii jądrowej dla mieszkańców Polski. Ta umowa ramowa przybliża nas do sukcesu, jakim będzie komercyjna eksploatacja pierwszych w Polsce reaktorów AP1000 – mówi z kolei prezes Energy Systems w Westinghouse David Durham.
Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP.
Czytaj też:
Elektrownie jądrowe w Polsce. Rekordowe poparcie PolakówCzytaj też:
Z ministerstwa klimatu odchodzi człowiek, odpowiedzialny za atom