Branża HR szuka nowych rozwiązań w rekrutacji. Zmiany są niezbędne, gdyż rynek pracy stał się bardzo wymagający. „Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej” – przekonują sami rekruterzy. Najgorsze jest to, że firmy poszukują pracowników, a nie ma odpowiednich kandydatów.
Nowe narzędzia dla rekruterów. Będą innowacyjne usługi i rozwiązania HR Tech
Nie najlepiej wygląda to także w statystykach. Z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup wynika, aż 72 proc. organizacji w naszym kraju wykazuje trudności w znalezieniu pracownika, a kwestia ta dotyczy w podobnym stopniu zarówno dużych podmiotów, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Aby wesprzeć działania headhunterów, Polskie Forum HR wraz z Pracuj Ventures ogłosiło w maju pierwszy w Polsce konkurs dla firm tworzących innowacyjne usługi i rozwiązania HR Tech. Zainteresowanie konkursem było ogromne i przeszło najśmielsze oczekiwania u zamawiających. Organizatorzy otrzymali 73 projekty.
– Firmy, które stanęły do rywalizacji adresowały bardzo różnorodne wyzwania istotnie nie tylko z punktu widzenia branży usług HR, ale też całego rynku pracy — mówi Przemysław Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR. – Znaczna część dotyczyła poprawy skuteczności procesów rekrutacyjnych, szybszej i trafniejszej oceny kompetencji i w rezultacie lepszego dopasowania kandydatów do potrzeb przyszłych pracodawców i ich kultury organizacyjnej — dodaje ekspert.
Specjalne projekty HR automation i narzędzia usprawniające procesy rekrutacyjne
Na tym jednak nie koniec. Firmy oferowały projekty dotyczące HR automation i narzędzi usprawniających procesy administracyjne związane z zatrudnieniem. Uczestnicy konkursu zaproponowali też rozwiązania wspierające cykl życia umów i obieg dokumentów w organizacji, naliczania oraz wypłaty wynagrodzeń w sposób uwzględniający aktualne potrzeby pracowników. Były również projekty mające wpływ na poprawę kondycji psychicznej pracowników i dotyczące wellbeingu.
– Wszyscy laureaci konkursu oferują rozwiązania związanie z kompetencjami kandydatów. Każdy jednak podchodzi do tematu w odmienny sposób, zwracając uwagę na inne aspekty wyzwań stojących przed branżą usług rekrutacyjnych – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor polskiego Forum HR. – To nie pierwszy sygnał stawiający kompetencje, ich deficyty i problemy z ich dopasowaniem do potrzeb pracodawców, na podium najważniejszych problemów obecnego rynku pracy – dodaje.
Wyróżniono trzy projekty. Wśród nich jest nietypowa gra komputerowa
Jury wybrało trzy najlepsze projekty w konkursie. Jednym z tych nowych, niestandardowych pomysłów jest narzędzie do oceny osobowości w formie gry komputerowej on-line. Laureat konkursu, firma ReQiu przekonuje o licznych zaletach tego rozwiązania. – Oprócz feedbacku o ocenianych kandydatach, pozwala także na wzbudzenie zaangażowania, budzi pozytywne emocje i obniża stres w procesie oceny — mówi prezes Piotr Zjawiony.
Cały proces opiera się na grze, która trwa 45 minut. Zdaniem ekspertów tylko tyle i aż tyle wystarczy, by stworzyć profil psychologiczny, mierząc cechy powiązane z funkcjonowaniem w miejscu pracy.
Kandydat gra, a firma ma informacje o jego potencjale osobowościowym
– W rezultacie otrzymujemy precyzyjną informację o potencjale osobowościowym danego kandydata — twierdzi szef firmy, który podkreśla znaczenie trafnej weryfikacji umiejętności miękkich w procesie rekrutacji. – Wszelkie analizy rynku pokazują, że pracodawcy poszukują już nie tylko określonej wiedzy i doświadczenia, ale też potencjału. Jego trafne określenie staje się kluczowe w procesie rekrutacji — dodaje.
Oprócz gry badającej kompetencje miękkie kandydatów wyróżniono także dwa inne projekty w konkursie. Są to: narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania oraz platforma do neuronauki, która pozwala zwiększyć kwalifikacje pracowników.
Czytaj też:
Pozytywne dane z rynku pracy. Bezrobocie wciąż spadaCzytaj też:
Polakom nie starcza do pierwszego. O wyższe pensje zamierza się upomnieć 62 proc. pracowników