Pesymistyczne informacje płyną z polskiego przemysłu. Gałąź gospodarki, która jeszcze niedawno była jej najmocniejszą stroną, teraz również złapała zadyszkę. Nie ma już śladu po pozytywnym trendzie sprzed roku.
Produkcja przemysłowa w Polsce w ujęciu rocznym spadła w kwietniu 2023 r. o 4,3 proc., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja spadła o 1,2 proc.
Europa lekko ponad kreską
Nieco lepiej wygląda sytuacja ze średnią europejską. Jak informuje Eurostat w całej UE produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym i o 0,1 proc. w ujęciu rocznym.
Główny Urząd Statystyczny poinformował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła w kwietniu 2023 r. o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.
Przemysł już nie napędza gospodarki
Jeszcze jesienią zeszłego roku to właśnie przemysł był branżą, która utrzymywała polską gospodarkę w dobrej kondycji. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o 10,9 proc., informował wtedy Główny Urząd Statystyczny.
„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 11,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7 proc. wyższym w porównaniu z lipcem br”. – mogliśmy przeczytać niecały rok temu w komunikacie. Jednocześnie podano, że wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu. Spadek odnotowano tylko w czterech sektorach, w tym m.in. w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 5,8 proc.) oraz produkcji mebli (o 2,4 proc.).
Czytaj też:
Polski przemysł motoryzacyjny bije rekordy. Takich wyników nie było nigdy w historiiCzytaj też:
Polska przegoniła Czechy. Mamy najniższe bezrobocie