„Patos i histeria”. Współcześni banderowcy stanowią na Ukrainie taki sam margines, jak w Polsce uczestnicy marszów ku czci majora Burego w Hajnówce, ale pułapka zastawiona przez Moskwę zadziałała – pisze Jakub Mielnik.
„Lepszego momentu nie będzie”. Do tej pory kwestia upamiętniania ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu kładła się cieniem na relacje Warszawy i Kijowa. Najwyższa pora, aby z tym skończyć – apeluje Michał Makowski.
„Królowa hejtu czeka na wyrok”. O Ukraińcach w sieci pisze jako o „bydle stepowym, łajnie, szmatach, ścierwach, porypańcach”, ale do znieważania na tle narodowościowym sama się nie przyznaje. Poczynania prezeski fundacji „Wołyń Pamiętamy” opisuje Helena Kowalik.
„Rzeź wołyńska”. Rzeź wołyńska jest jednym z najboleśniejszych wydarzeń w polsko-ukraińskiej historii. 11 lipca, jej rocznica, jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Tragiczne wydarzenia przypomina Maciej Zaremba.
Co jeszcze w nowym „Wprost”
„Nadszedł czas oczyszczenia”. – Jeśli będą poniżać ludzi, nie słuchać narodu – to się skończy wojną domową. PiS zmusi Polaków do wyjścia na ulicę. Będziemy tak bezradni jako społeczeństwo, że nie pozostanie nic innego, niż chwycić za bruk – mówi Lech Wałęsa w rozmowie z Marcinem Makowskim.
„Tusk obrońcą polskich granic”. Od kilkunastu dni świat polityczny żyje nagraniem Donalda Tuska na temat migrantów. I wielu komentatorów ciągle zastanawia się, dlaczego Tusk powiedział to, co powiedział – pisze Eliza Olczyk.
„Kto stoi za Mentzenem i Konfederacją?” – Jest łącznikiem między PiS-em i Konfederacją. Jeśli po wyborach doszłoby do koalicji, on będzie prowadził w tej sprawie zakulisowe rozmowy – tak o Przemysławie Wiplerze wypowiada się polityk PiS w tekście Joanny Miziołek.
„Lekarz nadmiernie pomocny”. Na szczycie listy lekarzy ułatwiających korektę płci, nawet osobom nieletnim, znajduje się nazwisko specjalisty określanego jako „bardzo pomocny”. Poruszająca relacja Krystyny Romanowskiej.
„Wszyscy boją się waginy”. – Dziś znowu trwa swoista wojna płci. Freud mówił, że wszyscy zazdroszczą penisa, dziś wydaje mi się, że wszyscy boją się waginy – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz piosenkarka Anna Rusowicz.
„Oblicza wakacyjnego seksu”. Wiele się zmieniło od czasów PRL-u, kiedy na turnusy wakacyjne wyjeżdżały rodziny oraz single. Małżonkowie niewiele więcej mieli seksu niż w domu, bowiem seks był jedną z form spędzania wolnego czasu – wspomina Zbigniew Lew-Starowicz.
„35 najbogatszych rodzin”. Dzieci polskich przedsiębiorców boją się syndromu księcia Karola, który 74 lata musiał czekać aż zostanie królem. Rodzice z kolei boją się scen z filmu „Dom Gucci”, w którym skłócone dzieci przejmujące modowy biznes o mały włos nie doprowadziły luksusowej marki do ruiny. Ranking Szymona Krawca.
„Latające stacje benzynowe”. Wojna w Ukrainie pokazuje jeden element lotnictwa wojskowego, który ponownie stał się niezbędny. Mowa o wielozadaniowych samolotach tankowania powietrznego. Więcej w tekście Łukasza Pacholskiego.
„Gorący kartofel całej Europy”. Polityka migracyjna stoi na głowie. Nie tylko u nas – cała Unia potrzebuje czegoś więcej, niż wiara w cudowną moc przymusowych relokacji – zauważa Jakub Mielnik.
„Rosja jeszcze się nie rozpada”. – „Wypadki przy pracy”, jak bunt Prigożyna, mogą się powtarzać. Ale ich efekty mogą być inne – mówi Michałowi Banasiakowi Kuba Benedyczak, dziennikarz i analityk zajmujący się Rosją.
„Pozłacany Rolls-Royce”. Jego prywatny majątek szacowany jest na 20-30 mld dolarów, ale granica między skarbem państwa a prywatnym portfelem sułtana nie jest wyraźnie zarysowana. O najdłużej panującym władcy pisze Miłosz Szymański.
„Geny i przebieg COVID”. Polskim testem można w trzy godziny stwierdzić, czy osoba zakażona będzie miała ciężki przebieg COVID-19 z zagrożeniem życia, czy lekki, i nie jest potrzebny pobyt w szpitalu. Więcej w tekście Katarzyny Pinkosz.
„Cała Polska jedzie »NA« Chorwację”. – Chorwacja ma problem. Jest uwięziona w turystycznym schemacie, w złotej klatce „małego kraju na wielkie wakacje” – mówi Paulinie Sosze-Jakubowskiej Aleksandra Wojtaszek, bałkanistka.
„Mówi się o nas »błazny, komedianci, pajace«”. Marta Byczkowska-Nowak rozmawia z wybitną aktorką Gabrielą Muskałą na moment przed premierą filmu „Błazny”, który nakręciła z absolwentami wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej.
„Matka przeniosła się na Marsa”. Mamy już poważną kandydatkę do tytułu powieści roku – to utwór Krzysztofa Bieleckiego pod nieco zagadkowym tytułem „Zsunęła się z krzesła. Ciennik”. Poleca Leszek Bugajski.
„Kochała ludzi, zginęła od rakiety”. W ataku rakietowym zginęła pisarka Wiktoria Amelina. Rosyjski ostrzał uderzył w pizzerię, gdzie siedziała ze znajomymi. Kacapy doskonale wiedzieli, co robią, gdzie mają celować – pisze Łukasz Orbitowski.
Czytaj też:
Ks. Isakowicz-Zaleski dla „Wprost”: Dlaczego mamy milczeć o Wołyniu? Tego Duda nie powie, bo się boiCzytaj też:
Trzebinia wciąż się zapada, od tragedii było o włos. „Nikt w kraju nie miał z czymś takim do czynienia, mało kto w Europie”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.