Do 22,8 mln osób (wzrost o 5,1 proc. w ujęciu rocznym) wzrosła w 2023 roku liczba osób zamożnych, definiowanych jako osoby, których środki do dyspozycji poza głównym miejscem zamieszkania przekraczają milion dolarów. Poinformowano o tym w najnowszym Światowym Raporcie Zamożności 2024 (World Wealth Report) firmy doradczej Capgemini.
Łączna wartość majątku tych osób szacowana jest na 86,8 bilionów dolarów, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Liczba milionerów najwyższa od 26 lat
Twórcy raportu podkreślają, że liczba milionerów na świecie oraz wartość ich majątków są najwyższe od 1997 roku, czyli od momentu publikacji pierwszego Światowego Raportu Zamożności firmy Capgemini. W tegorocznej edycji poddano analizie majątki osób z 71 krajów.
Co wpłynęło na wzrost majątku najbogatszych? Według autorów raportu ów wzrost możliwy był głównie dzięki wzrostom na giełdach na całym świecie. Z danych, które przytacza RMF FM wynika, że amerykański indeks Nasdaq wzrósł w roku ubiegłym o 43 proc., S&P 500 – o 24 proc., indeks CAC 40 w Paryżu zyskał 16 proc., a DAX we Frankfurcie – 20 proc. Akcje giełdowe skoczyły w związku z rozwojem rynku technologicznego, który był podsycany entuzjazmem dla generatywnej sztucznej inteligencji i jej potencjalnego wpływu na gospodarkę.
Największy wzrost liczby indywidualnych milionerów odnotowano w zeszłym roku w Ameryce Północnej (o 7,1 proc.). Ich bogactwo wzrosło rekordowo o 7,2 proc.
Tymczasem cztery kraje G20 (Hiszpania, Niemcy, RPA i Brazylia) zaapelowały o wprowadzenie globalnego minimalnego podatku dla najbogatszych na świecie. Mogłoby to przynieść dodatkowe 250 mld dolarów, gdyby 3 tys. miliarderów na świecie zapłaciło co najmniej równowartość 2 proc. swojej fortuny w postaci podatku dochodowego.
Czytaj też:
Warren Buffet ostrzega przez sztuczną inteligencją. Porównał ją do bomby atomowejCzytaj też:
25 mld zł na drogie samochody. Polacy szaleją w salonach