- O ile w roku ubiegłym z kwartału na kwartał notowano spadek tempa wzrostu cen (produkcji sprzedanej przemysłu), o tyle w roku bieżącym sytuacja kształtuje się odmiennie, z kwartału na kwartał tempo wzrostu cen wzrasta. Średnioroczne tempo wzrostu cen produkcji w roku 2010 będzie jednak niższe niż w 2009 roku, kiedy to wyniosło 3,4 proc. - dodano.
Korzystna relacja tempa wzrostu wydajności pracy i tempa wzrostu wynagrodzeń realnych
Zdaniem autorów raportu, w 2010 r. zatrudnienie w stosunku do 2009 roku wzrośnie o ponad 0,9 proc. , zaś wynagrodzenia brutto wzrosną nominalnie o 5 proc., zaś realnie o ok. 2,5 proc. - Po spadku zatrudnienia w I kwartale o 3,3 proc. i o 0,6 proc. w II kwartale, w III kwartale nastąpił wzrost zatrudnienia o 0,9 proc. Jeszcze szybszy wzrost zatrudnienia powinien nastąpić w IV kwartale - napisano.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przemyśle wyniosło w okresie I-IX 2010 roku 3 415 zł wykazując wzrost nominalny o 4,8 proc. a realny o 2,2 proc. Przed rokiem wzrost wynagrodzenia wynosił odpowiednio 4,7 proc. i 1,2 proc. Przewiduje się, iż roczny wzrost wynagrodzenia wyniesie nominalnie ok. 5 proc., a realnie ok. 2,5 proc. - dodano.
Wydajność pracy w okresie styczeń-wrzesień 2010 r., według ministerstwa, wzrosła o 11,9 proc. wobec spadku o 0,8 proc. przed rokiem.
- W kolejnych kwartałach 2010 roku następuje spadek tempa wzrostu wydajności pracy. Względnie stabilnemu wzrostowi produkcji przemysłowej w poszczególnych kwartałach towarzyszyło, do II kwartału włącznie, malejące tempo spadku zatrudnienia. W III kwartale zatrudnienie wzrosło. W IV kwartale przewiduje się przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia, co przy stabilnym tempie wzrostu produkcji będzie skutkowało spowolnieniem tempa wzrostu wydajności pracy - napisano.
Zdaniem analityków z MG korzystnie kształtuje się relacja tempa wzrostu wydajności pracy i tempa wzrostu wynagrodzeń realnych. - Następuje obniżka jednostkowych kosztów pracy. Wydajność pracy w okresie I-IX 2010 roku wzrosła szybciej od wynagrodzeń o 9,7 pkt proc. Przed rokiem różnica była ujemna (2,0 pkt proc.). W kolejnych kwartałach 2010 roku, na skutek zmniejszającego się tempa wzrostu wydajności pracy, różnica stopniowo zmniejsza się, z 11,5 pkt proc. w I kwartale do 7,2 pkt proc. w III kwartale - napisano.
- W związku z przewidywanym zmniejszeniem tempa wzrostu wydajności pracy w IV kwartale 2010 roku, przewidujemy dalsze zmniejszenie różnicy między dynamiką wydajności pracy a dynamiką wynagrodzeń realnych. Różnica pozostanie jednak dodatnia. Będzie następował spadek jednostkowych kosztów pracy, aczkolwiek w tempie mniejszym niż w okresie I-IX bieżącego roku - dodano.
Podsumowując, resort gospodarki dodał, że prognozy ogólnej sytuacji gospodarczej oraz przewidywania w zakresie produkcji, portfela zamówień i zdolności do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych są korzystne.pap, em