Jak podał Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, do którego należy szpital, będzie to pierwsza w regionie szpitalna elektrownia fotowoltaiczna, której moc sięgnie ok. 50 megawatogodzin energii elektrycznej. Instalacja zostanie umieszczona na dachu oraz elewacji budynku głównego szpitala, wzbogacając jego nowoczesną architekturę. Będzie ją tworzyło 264 paneli słonecznych. Jako źródło energii odnawialnej użyte zostaną monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne, a ogólna powierzchnia paneli słonecznych wyniesie blisko 440 m kw.
Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii. Inwestycję w Ustroniu w połowie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozostałą część szpital wyłoży z własnych środków. Projekt jest zwieńczeniem programu pełnej termomodernizacji szpitala.
Wyprodukowana dzięki instalacji energia elektryczna będzie w całości wykorzystana przez szpital. W efekcie placówka ma nie tylko zaoszczędzić na energii, ale także zarobić dzięki świadectwom energetycznym, otrzymywanym za produkcję energii z odnawialnych źródeł. Emisja dwutlenku węgla ze szpitalnej kotłowni zmniejszy się o ok. 52 tony.
Pierwszą użytkową instalacją fotowoltaiczną w woj. śląskim zamontował na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie jej proboszcz, ks. Józef Lenda. Jego inicjatywa zainspirowała władze ustrońskiego szpitala do ponownego przedsięwzięcia.jl, PAP